Nótaszóra meneteltek a vásárhelyi honvédkadétok

Még a szervezőket is meglepte, hogy a vártnál jóval többen, több százan rohamozták meg és vették be pénteken a vásárhelyi laktanyát, hogy a nyílt napon bepillantást nyerjenek a honvéd kadétok életébe.

A Kratochvil Károly Honvéd Középiskola és Kollégium hódmezővásárhelyi intézménye, azaz laktanya régi nőtlenszállása előtt az érdeklődő gyerekek a kézifegyvereket nézhették meg, vehették azokat kézbe is, de akár a sisakot és a testpáncélt is felpróbálhatták. Alaposan meg is lepődtek rajta, hogy az milyen nehéz/vagy milyen könnyű – attól függően, hogy mire számítottak.

– Nagyon jó volt felvenni a katonai felszerelést – mondta a most nyolcadikba járó, barátaival érkezett, szegedi Farkas Arnold (14), aki hozzátette, hogy nagyobb súlyra számított. – Próbáltam már ilyen mellényt, jó éreztem magam benne, s szeretnék katonának jelentkezni. Tetszik ez a szakma, ezért is jöttem el erre az alkalomra. Régebben a rendészet érdekelt, mostanában azonban már a katonaság.

Farkas Arnold sisakba és testpáncélba öltözött, némi segítséggel…

A nyílt napra érkezett legalább kétszáz nyolcadikos és szüleik előtt a honvéd kadétok parádés alaki bemutatót hajtottak végre, melyben bemutatták többek közt, hogyan kell alakzatban menetelni, szerelvényt igazítani, s végül nótára fakadva masírozni, majd oszolni.

– Először a debreceni kadétiskolában szerettem volna menni, mert sokáig úgy tudtam, hogy csak az működik, de ez a vásárhelyi közelebb van lakóhelyemhez, Kiskunhalashoz, s ugyanazt a képzést nyújtja, mint a debreceni – mondta érdeklődésünkre Kovács Zsombor, a diákönkormányzat elnöke, aki tiszti egyetemre készül, azaz honvédségi pályán képzeli el a jövőjét. Ráadásul nyaranta többször is volt már honvédelmi táborban. – Ez az iskola ugyanolyan tudásalapot ad, mint egy sima gimnázium, azaz felkészítenek érettségire. De annyival jobb, hogy itt, ha 4,5 fölött van az átlagunk, havonta 58 ezer forint ösztöndíjat kapunk. Én pedig ezt össze szeretném gyűjteni, hogy végül autót vegyek. Vezetni ugyanis itt megtanítanak. Míg az általános iskolában nagyon lassan telt egy hét, itt viszont nagyon szorosan vannak beosztva a programok, ezért nagyon gyorsan repül az idő – mondta. Hozzátette, úgy látja, hogy a katonai egy jó és stabil pálya, mely nem olyan, mint a civil, mely egyik pillanatról a másikra megszűnhet.

A kadétok, bár az első félévben csak a hétvégeken mehetnek haza, a családdal hét közben telefonon és az internetet tartják a kapcsolatot.

– Amikor a honvéd középiskola és kollégium az elmúlt évben megnyitotta kapuját, nem tudtunk olyan méltó helyen nyílt napot szervezni, ahol a látogatókat, az érdeklődőket le tudtuk volna ültetni, általános tájékoztatót tudtunk volna nekik adni a nálunk folyó képzésről – mondta Kovács István alezredes, a Kratochvil Károly Honvéd Középiskola és Kollégium igazgatója.

Hozzátette: a kadétokat elsősegélynyújtásra, önvédelemre, a fegyelmezett napirend szerinti életre is megtanítják. De felkészítik őket arra is, hogy érettségi után hazafias, honvédelmi tudásukat akár a katonai felsőoktatási intézményben, akár egy civil főiskolán kamatoztathassák. A középiskolai tanulmányaik befejezésével azonban nem kötelező katonai pályán folytatniuk. Elmondta azt is, hogy a honvédség egy egész életpályát kínálhat.

Hallgassa Meg Kovács István alezredest:

Az érdeklődő látogatók egyébként nem csak a kollégiumi körletet ismerték meg, de tájékoztatót hallgattak meg az oktatásról, megnézhették a kadétok elhelyezési körleteit, azaz a szobáit is. S a kipróbálhatták a harcászatot is, szerencsére csak VR szemüveg segítségével.

honvédközépiskolahonvédségkadétlaktanyanyílt nap