Olyan nagy elánnal érkeztek ma délután a vásárhelyi rendőrkapitánysághoz, hogy nyilvántartásba vetessék biciklijeiket, mintha csak kellemes tavaszias idő lenne, nem pedig 39 fokos meleg. A kerékpárosok türelmesen sorakoztak, míg kétkerekűjük sorra került.
Igencsak sikeresnek bizonyult a vásárhelyi rendőrkapitányság ma délután kezdődött BikeSafe programja, melyre bárki elvihette kerékpárját, hogy azt a rendőrség nyilvántartásba vegye, s rá is ragassza az ezt igazoló matricát. Hogy ez mire jó? A rendőrök tapasztalatai szerint az így felmatricázott bicikliket kevésbé szeretik ellopni, ha mégis megtették, akkor a rendőrség könnyen megtalálja az eredeti tulajdonosukat.
A biciklitulajdonosok kitöltötték a kerékpárok rendőrségi előregisztrációs lapját, majd a bicikliket a rendőrség munkatársai nyilvántartásba vették, azaz lefényképezték, rögzítették a gyártási számukat, végül rájuk ragasztották a matricát is. Aki végzett az boldogan gurult haza, vagy ahová éppen akart.
– Kicsit változott a regisztráció folyamata, eddig behozta azt a tulajdonosa, azt körbefotóztuk, a rendőrség ezeket a fényképeket feltöltötte egy adatbázisba, s ezzel kész is volt minden. Most az 50 ezer forintnál olcsóbb kerékpárok esetén azokat mi regisztráljuk. Erről emailban kap a tulajdonos értesítést, melyben ha átnézte az adatait és a fotókat, jóváhagyja azt. Az 50 ezer forintnál drágább bicikliknél három szintű a biztonsági lépcső: a rendőr regisztrál, a tulajdonos jóváhagy és a BikeSafe szakembere is áttekinti, hogy az adatok és a fényképek megfelelők legyenek. Ezeknél a kerékpároknál már egy fényképes törzskönyvet kell igényelnie a BikeSafen keresztül, mely 4900 forintba kerül, s melyet postai úton kap meg – ismertette a folyamat részleteit Mándoki Anna rendőr-főhadnagy, bűnmegelőzési tanácsadó. Azt is megtudtuk tőle, hogy a két éve zajló programban Vásárhelyen eddig több, mint 300 biciklit regisztráltak.
– Ezt a kerékpárt régebben regisztrálták, most azért hoztam el még egyszer, mert lekoptak róla a matricák – árulta el Földesi Gyula, aki egy versenybiciklivel érkezett. – Két kerékpáron is van ilyen, azok pedig elég drágák, épp ezért csak akkor használom ezeket, ha ott is vagyok mindig mellettük, még matricástól sem hagyom azokat magukra. Amivel munkába vagy dolgozni járok azt pedig még nem próbálták ellopni – tette hozzá.
Különös, vastag kerekű biciklit regisztráltatott Csorba Dávid, aki azt mondta, hogy így nyugodtabb, mert ugyanilyen bicikliből – tudomása szerint csak három van Vásárhelyen. – Én a Marketplace-en találtam rá, ott vásároltam meg hobbinak. Kicsit nehéz vele elindulni a vastag kerekek miatt, de aztán lehet vele menni. Terepre való, de én csak a városban járok vele. Azért regisztráltam, mert nagyon lopós fajta, nem akartam, hogy eltolvajkodják – tette hozzá
Búzás Andrásné viszont egy hétköznapi biciklit regisztráltatott: – Remélem így nem fog elveszni, vagy ha igen, az meg lesz találva. Korábban tűnt el biciklim, s az ügy azon bukott meg, hogy nem tudtam a gyári számát, így soha nem lett meg. Így meg, ha valaki elviszi is, remélem gyorsan visszakerül hozzám – indokolta, miért jött el a rendőrségre.