Hódmezővásárhely német testvérvárosa a Baden-Württemberg tartományban fekvő Hechingen. A nagyjából húszezer lakosú településsel városunk 1994-ben írta alá az együttműködési megállapodást. Idén immár 30 éves jubileumot ünnepelhetünk, ennek keretében rendezték meg Vásárhelyen német partnereink kezdeményezésére a bélyeggyűjtő-kiállítást. A rendezvényen a német vendégekkel is beszélgettünk.
Azt gondolhatnánk, hogy manapság, a digitalizmus korszakában kevés relevanciája lehet olyasvalaminek, mint a bélyeg, de a pénteken rendezett közös, hechingeni-vásárhelyi kiállítás rácáfolt erre. Hiszen a régi bélyegek, képeslapok – amellett, hogy esztétikusak és különlegesek – egyben kordokumentumok is, amelyek alapján végig lehet kísérni például azt is, hogyan változott, alakult egy város az idők folyamán.
A Hechingeni Bélyeg- és Érmegyűjtő Barátok Egyesülete még tavaly kereste meg Vásárhelyet az ötlettel, hogy a testvérvárosi kapcsolat jubileumának apropóján közös kiállítást rendezzenek. A vásárhelyi kiállítás szervezését ezután elsősorban Csatlós Árpádné Mariann vásárhelyi bélyeggyűjtő vette kezébe, akit a Tornyai János Múzeum munkatársai, elsősorban a szintén bélyeggyűjtő Csányi Viktor segített, Berényi Károly alpolgármester pedig az önkormányzat részéről támogatta a szervezést. A sikeres lebonyolítást majd’ egyéves kitartó előkészítés előzte meg, melynek során egy kétnyelvű kiállítási brossúra mellett saját, erre az alkalomra nyomtatott – postai forgalomban is felhasználható – személyes bélyeg, és sorszámozott emlékív is készült.
Nahimi Péter, a Tornyai János Múzeum, Könyvtár és Művelődési Központ főigazgatója köszöntőjében arra hívta fel a figyelmet, mennyi ember munkája rejtőzik amögött, hogy ez a kiállítási anyag most a közönség számára látható vált: ide pedig nemcsak azok a korabeli grafikusok, fotósok, művészek számítanak, akik annak idején terveket készítettek a bélyegekhez, képeslapokhoz, hanem a gyűjtők is, akik pedig ezután elkezdték gyűjteni az anyagokat, majd egymást, és a testvérvárost is megtalálták az ötlettel.
Nemcsak szépek, oktatnak is
– A rendezvény egyébként nemcsak az immár 30-éves testvérvárosi kapcsolat, hanem a Hechingeni Bélyegbarátok Egyesületének 60 éves fennállása és az első hódmezővásárhelyi postahivatal megnyitásának 175. évfordulója előtt is tiszteleg – mondta el megnyitó beszédében Márki-Zay Péter. A kiállítási anyaggal kapcsolatban kiemelte,
nemcsak az számít, hogy mi szép, hanem hogy ezek a bélyegek tanítanak is, oktatnak, nagyon sok információt hordoznak. Vannak olyanok, amelyek például római kori betonépületeket ábrázolnak – eddig nem tudtuk, hogy már a rómaiak is építettek betonból. A bélyegeknek tehát oktató, ismeretterjesztő szerepük is van.
A pénteki kiállításmegnyitóra német testvérvárosunkból hárman érkeztek: Kurt Riester, az ottani testvérvárosi bizottság helyettes vezetője, valamint ketten a Hechingeni Bélyegbarátoktól, Thomas Mayer és Siegmar Kring.
Thomas Mayer, a Hechingeni Bélyegbarátok Egyesületének elnökhelyettese nemcsak a testvérvárosi szervezet gyűjteményét, hanem sajátját is elhozta az alkalomra. Elmondta: a bélyegek, képeslapok kortörténeti dokumentumok is, sokan ebből az okból gyűjtik őket.
Sokan viszont azért gyűjtenek bélyeget, mert azt gondolják, hogy később majd drágábban eladhatják. Ez viszont nem működik, soha nem kapják meg azt a pénzt, amit belefektettek. Mindenesetre az biztos, hogy egy kicsit őrültnek kell lenni ahhoz, hogy az ember egyáltalán ilyesmit gyűjtsön
– fogalmazott a német filatelista.
A hechingeni bélyegbarátok – akik közül ketten most jártak nálunk először – azt is megosztották velünk, hogy nagyon tartalmas napokat tölthettek Vásárhelyen. A kiállítás mellett a város fejlődéséből is sokat láthattak, például felmentek a városháza felújított tornyába, megnézték az immár kempinggel is kibővült strandot, nagyon tetszett nekik a tram-train és a sétálóutca, a BFMK-ban pedig éppen egy előadás próbájába pillanthattak be.
Sokéves munka gyümölcse: egy könyvbemutató is volt
Szombaton a kiállításhoz kapcsolódó Filatéliai Nap keretében Csatlós Árpádné: Hódmezővásárhelyi filatéliatörténet című könyvét mutatták be, valamint Csányi Viktor régészeti témájú filatéliai előadását hallgathatták meg az érdeklődők.
Az új kötet bemutatója előtt Berényi Károly alpolgármester köszöntőjében elmondta:
– Szerencsés egybeesés, hogy a főszervező Csatlós Árpádné 15 éves kutatómunkájának gyümölcsét, a hódmezővásárhelyi filatélia történetét bemutató, szép kiállítású, hiánypótló kötetet is a mai naptól kezébe veheti és olvashatja minden érdeklődő. Az átfogó tanulmánykötetben végigkövethetjük a vásárhelyi filatelisták történetét egészen a 20. század elejétől napjainkig, sok dokumentummal és képpel kiegészítve.
Ez a kiadvány Hódmezővásárhely értékes helytörténeti munkája is egyben, amelyért a város hálás köszönetét én is szeretném közvetíteni.
Az új könyvet ezután Tóth László, a Dél-alföldi Postatörténeti Alapítvány elnöke mutatta be.
A Hódmezővásárhely-Hechingen Bélyegkiállítás még május 30-ig tekinthető meg a Tornyai János Múzeumban.
Nézzék meg a VTV összeállítását is az eseményről!