Márki-Zay Péter a VTV Időben című műsorában értékelte a nemrégiben lezajlott testvérvárosi látogatásokat. Mint arról mi is beszámoltunk, Vásárhely vezetése ezúttal két olyan testvértelepülésre látogatott el – a szerbiai Sokobanja-ra és a bolgár Vidinbe -, akikkel már hat éve nem volt aktív együttműködése. A mostani újbóli kapcsolatfelvételkor a kulturális együttműködésen kívül már közös pályázatok lehetőségéről is beszélgettek. A kiküldetésekről Berényi Károly alpolgármester is megosztott hírportálunkkal néhány részletet.
A testvérvárosi kapcsolatokat az Európai Unió is támogatja, de az országon belül is vannak Vásárhelynek testvértelepülései – Baja és Kiskunhalas -, ami önmagában is szép és ápolandó hagyomány – mondta el Márki-Zay Péter az Időben-ben.
– A határontúli testvérvárosok egy része magyar lakossággal is rendelkezik – egykor a „nagy Magyarország” területéhez tartoztak: ilyen Arad, Torda vagy Nagybánya, Bereck, Aknaszlatina, Torontálvásárhely, Zenta, illetve Királyhida (Bruckneudorf) is. A kulturális, művészeti kapcsolatok ápolása miatt is fontos, hogy ezekkel a városokkal összeköttetésben maradjunk – hangsúlyozta a polgármester a műsorban.
Ezúttal viszont két olyan testvérvárosba sikerült eljutni, akikkel az utóbbi években semmilyen kapcsolat nem volt, éppen ezért különös öröm, hogy újra élettel telhetnek meg ezek a kötelékek. Ráadásul nemcsak a kulturális kapcsolatok felelevenítése, de a közös uniós pályázatok beadásának lehetősége is motiválta a mostani beszélgetéseket – számolt be Vásárhely polgármestere a VTV-ben.
Akár a gyógyturizmus is összekapcsolhatja Sokobanja-t és Vásárhelyt
Berényi Károly alpolgármestertől, aki szintén a delegáció tagja volt, azt is megtudtuk, hogy Sokobanja polgármesterén, Miodrag Nikolic-on kívül az alpolgármesterrel, Vladimir Milovanovic-tyal és a képviselőtestület elnökasszonyával, Daniela Vasiljevic-tyel is találkoztak és megbeszélést folytattak. A kommunikációban pedig egy régebb óta Szerbiában élő magyar segítette a delegációt.
A látogatás alatt megnézték a város főbb nevezetességeit, a török fürdőt, az aquaparkot (amely nagyjából négyszer akkora lehet, mint a miénk), illetve a légúti betegeket kezelő tüdőszanatóriumot – Sokobanja asztmás betegek számára előnyös klímája miatt nagy szerepet játszik a városban a gyógyturizmus is, amiben Berényi Károly egyébként nagy fantáziát lát. A mostani találkozáson azonban mindenekelőtt a kulturális- és a sportkapcsolatok lehetőségei kerültek előtérbe.
Vásárhely is segíthetne egy bolgár-magyar kulturális központ kialakításában
A bulgáriai Vidin egyik érdekessége Hódmezővásárhely alpolgármesterének szempontjából az volt, hogy a miénkkel csaknem azonos nagyságú város vezetője civil szakmája szerint kardiológus orvos. De a Duna-parti település persze nem elsősorban erről, hanem középkori váráról (Baba Vida) ismert, illetve igen színvonalas kulturális életéről.
A vidini beszélgetések során a felek felvetették a közös európai uniós pályázat lehetőségét és a vásárhelyi delegáció eljutott az ottani Kossuth-házhoz is, ahol 1849-ben menekültként fél évet lakott Kossuth Lajos. Vásárhely vezetése fel is ajánlotta segítségét a jelenleg már nem túl jó állapotú épület megvásárlásához, felújításához, és egy magyar-bolgár kulturális központ kialakításához, amire Vidin polgármestere is nyitottnak mutatkozott.
Nagyon örülök annak, hogy ez a két, szinte elveszett testvérvárosunk visszatért – szívesen fogadtak minket, annak ellenére, hogy a vezetésük a korábbihoz képest megváltozott, de úgy éreztem, hogy ők is fontosnak tartják a velünk való kapcsolat kiépítését
– értékelte Berényi Károly a a Sokobanjában és Vidinben tett látogatást, hangsúlyozva, Vásárhely természetesen mindkét város küldöttségét hívta és várja augusztusban hozzánk, az idei Szent István Napokra.