Hogyan előzhetjük meg, hogy kifosszanak vagy lépre csaljanak bennünket? – erre a kérdésekre is választ kaptak a vásárhelyi nyugdíjas szövetség érdeklődő tagjai, akiknek ma délelőtt tartottak érdekfeszítő bűnmegelőzési tanácsadást a rendőrség munkatársai.
Az adventi ünnepek előtt érkezett Vásárhelyre a Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési előadása a Hódmezővásárhelyi Nyugdíjas Szövetséghez.
A nagy számú érdeklődő nem csak hasznos bűnmegelőzési tanácsokat kapott, de olyan kutyás bemutatót is megnézhetett, melyet a többségük még nem látott. Nem csak azt mutatták be, hogy a rendőrkutya hogyan keresi és találja meg a kábítószert vagy a bombát, de azt is, hogy a játékos eb milyen erősen kötődik egyenruhás „gazdájához”.
– Ez a vármegyei rendőr-főkapitányság rendezvénysorozat utolsó állomása, s hogy itt zárul annak azért örülök, mert kezdődik az adventi időszak, mely a bűnmegelőzés szempontjából elég sűrű időszaknak számít, hiszen egyre többet rendelünk az internetről dolgokat és nem figyelünk oda a biztonságra, így nagy hangsúlyt fektettünk ma arra, hogyan kerülhetik el az emberek, hogy az online csalások áldozataivá váljanak– mondta Mándoki Anna rendőr-főhadnagy, bűnmegelőzési tanácsadó. Hozzátette: a csalók SMS-ben, emailben, de akár úgy is kérik kiszemelt áldozatuk banki adatait, hogy egy-egy pénzintézet nevében hívják fel őket. Ez utóbbi során arra kérik a gyanútlan hívott félt, hogy telepítsék az anydesk nevű programot, mellyel át tudják venni az irányítást a mobil, az a beírt banki adatok alapján a bankszámlánk fölött is. Ezzel loptak el egy vásárhelyi számlájáról 4 millió forintot a közelmúltban.
– A bank sohasem kér sem bankszámla számot, PIN-kódot, se semmiféle banki adatot tőlünk, főleg nem SMS-ben, e-mailben vagy telefonon. Mindig gyanakodjunk, ha erre kíváncsi valaki, legyen az akár közösségi oldal vagy akár bármilyen közösségi felület. Ha pedig használt árut szeretnénk venni akár a Jófogáson, a Vaterán vagy bármely hasonló oldalon, akkor próbáljuk meg azt a megyéből venni, személyesen nézzük meg azt és így is fizessünk érte.
Mándoki Anna hozzátette, bár a csalások zöme a virtuális térben, azaz online történik, de a hagyományos módszerek sem szűntek meg. – Advent közeledtével zsebtolvaj áldozatává is válhatunk, akár a piacon, ahol egyre többen vannak kinn.
A rendőrök a bemutatóra olyan eszközöket is elhoztak, melyeknek szintén van szerepük a bűnmegelőzésben, például egy olyat, mely este 7-kor bekapcsol, s olyan változó intenzitású és színű fényeket bocsát ki, mintha valaki a tévét nézné. Ami már önmagában óvatosságra inti a betörőket, akiket egyébként már a kutya megléte is elriaszt. De bemutattak olyan széfet, mely elrejthető, de demonstrálták azt is, hogy az olcsó biciklizárt milyen könnyű, a tízezer forintnál drágábbakat pedig jóval nehezebb lefűrészelni.