Augusztus elsejével tíz újabb egyetem csatlakozott az alapítványi fenntartású egyetemek sorába. Köztük van a Szegedi Tudományegyetem is.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium vasárnapi közleményében emlékeztetett: az egyetemek átszervezésére azért volt szükség, hogy ,,a hazai felsőoktatás egész rendszerét és minden szereplőjét érdekeltté tegye a minél sikeresebb, nemzetközi szinten is elismerést kiváltó eredmények felmutatásában.” Hozzáteszik: ,,Az átalakulás az intézményi működés rugalmasságát növeli, így a jövőben az intézményeket fenntartó alapítványok a mindenkori kormányzattól független, magánjogi formában biztosítják közvetlenül vagy az általuk fenntartott intézmények útján a közfeladatok magas színvonalú ellátását.”
Augusztus elsejével a modellváltó intézményekhez csatlakozik
- a Budapesti Gazdasági Egyetem,
- a Debreceni Egyetem,
- a Dunaújvárosi Egyetem,
- a Magyar Táncművészeti Egyetem,
- a Nyíregyházi Egyetem,
- az Óbudai Egyetem,
- a Pécsi Tudományegyetem,
- a Semmelweis Egyetem,
- a Szegedi Tudományegyetem
- és a Testnevelési Egyetem.
Az Országgyűlés idén áprilisban döntött arról, hogy a felsőoktatási intézmények fenntartói jogait közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványoknak adja át.
Az SZTE modellváltása hódmezővásárhelyi ingatlanokat is érint, erről itt írtunk bővebben.
Márki-Zay Péter, a Mindenki Magyarországa Mozgalom miniszterelnök-jelöltje szerint ,,a Szegedi Tudományegyetem kormány által kényszerített modellváltása kiszámítatlanná teszi az oktatók és a hallgatók életét” és megoldást kell találni ,,az egyetemek függetlenségének újbóli biztosítására.”