Délvidéki, felvidéki, kárpátaljai, erdélyi és vásárhelyi pedagógusok is részt vettek azon a Grezsa Ferenc professzor által szervezett, a lelki egészséggel foglalkozó konferencián, mely ma délután kezdődött a Református Ótemplomban, a református oktatás 300 éve előtt tisztelgő ünnepségsorozat részeként.
– A pedagógus, a lelkipásztor és a mentálhigiénés szakember hivatásnak vannak olyan területei, melyek átfedik, érintik egymást. Mindannyian olyanok vagyunk, hogy végezzük a munkánkat, emberekkel találkozunk és ezek az emberek egy-egy családból érkeznek. Ahol szép és nagyszerű, de nagyon sokszor szomorú és fájdalmas dolgok történnek. A feladat a vigasztalás, mely a református-keresztyén ember szerint az ember életében a legfontosabb – hangsúlyozta köszöntőjében Bán Csaba lelkész.
Hozzátette: nem szolgák és vezetők vannak ezen a helyen, hanem olyanok, akik látják a családi életeket és együtt imádkoznak, együtt gondolkoznak, együtt beszélgetnek annak érdekében, hogy mindenki testvér legyen.
– Az itt ülő minden egyes pedagógus mentálhigiénés szakember, mert hivatásszerűen a tanulók, diákok lelki egészsége, illetve személyiségfejlődése szolgálatát végzik. Bízzanak magukban, hiszen az ember belső értékei, alapképességei bőven elegendők ahhoz, hogy a környezetük ezek által is kicsit jobbá váljon! – hangsúlyozta megnyitójában Grezsa Ferenc.
A konferencián a következő előadások hangzottak el: Simon Gabriella (KRE Pszichológiai Intéze): Pedagógus hívatás, pedagógussá válás; Kovály Erzsébet (KRE Pszichológiai Intézet): Mentálhigiénés segítő szakember az iskolában; Nánai Marianna tanár, mentálhigiénés segítő szakember (Bethlen Gábor Református Gimnázium)? Beszélgessünk kicsit! – Mentálhigiénés foglalkozások az iskolában; Kissné Hatvani Erika óraadó gyógypedagógus, lovasterapeuta (Aranyossy Ágoston Református Óvoda és Általános Iskola); Lóháton jövő segítség, patás angyalokkal.
Dora-Tóthné Szappanos Edit tanító, népi gyermekjáték és néptáncpedagógus, hagyományismeret oktató (Szőnyi Benjámin Református Általános Iskola), Gyergyai Réka pszichológus, mentálhigiénés szakember (Nagy Mózes Elméleti Líceum, Kézdivásárhely) Mi zajlik a színfalak mögött? – Életképek, élettörténetek követése mentálhigiénés szemlélettel; Bárdos Nóratanár, módszertani szaktanácsadó, mentálhigiénés szakember (Bethlen Gábor Magyar Gimnázium, Beregszász) – Lánczi Viktória tanár, mentálhigiénés szakember (II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Szakgimnáziuma – Beregszász): Pályakezdő tanárok mentorálása egy mentálhigiénés projekt kapcsán; Koncz Hajnalka tanár, mentálhigiénés szakember (Bosa Milićević Közgazdasági Középiskola – Szabadka): Váljunk osztályközösséggé! – iskolai mentálhigiénés projekt és Hencz Annamária tanító, mentálhigiénés szakember (Alapiskola és Óvoda): A mentálhigiéné, mint tantárgy az alapiskolában.