– Édesanyám necc-rámája alatt nőttem fel – mondta Fábiánné Nagy Ágota necc-csipke készítő népi iparművész, aki az utóbbi évtized bámulatos munkáit bemutató kiállítása hétfő óta látható a Németh László Városi Könyvtárban.
– Amikor elkezdtem neccelni, akkor az első sikerek nyomán ötlött föl, hogy miért ne lehetnék akár Népi Iparművész is? Úgyhogy dolgoztam elég sokat vele, szép minősítéseket kaptam. Éppen most olvastam át újra ezeket és megállapítottam, hogy óriásit fejlődtem. A zsűri nem csak bírált, de dicsért is. Ez utóbbi földobott, a hibák meg arra ösztökéltek, hogy mindig javítsak – árulta el, hogyan tanult a hibáiból és mit is jelentenek számára a dicséretek Fábiánné Nagy Ágota vásárhelyi necc-csipke készítő népi iparművész. Aki kíváncsi a munkáira, az egészen február végéig megcsodálhatja azokat a Németh László Városi Könyvtár olvasótermében. A 15 éve a necc-csipke készítésével foglalkozó művész ide az utóbbi évtized aprólékos munkájával készített alkotásait mutatja be.
– A hagyományos rózsást, indást, cikk-cakkost, vásárhelyi rózsás mintát és a gipürt, azaz a hímzésszerű csipkét is csinálom. Ez utóbbi volt anyukám kedvence, de sosem volt ideje ezzel foglalkozni szegénykémnek, mert ő ebből a szakmából nevelt föl bennünket. Szóval muszáj volt pénzt keresnie, és minél gyorsabban olyan necc-csipkét készíteni, amilyent éppen kellett. A gipürre azonban abban az időben nem volt kereslet – mondta.
Fábiánné Nagy Ágota újításai közé tartozik, hogy eltért a csipke hagyományos fehér színétől. A most kiállított három színes kendőt és három sálat a nagykállói szakmai konferencián és kiállításon már láthatta a közönség.
– Azt szoktam mondani, hogy a necc-ráma alatt nőttem föl, de tényleg így volt, mert édesanyán gyakran éjfélig is dolgozott, így nem volt ideje arra, hogy játsszon velem. És ha ott ültem a lábánál, akkor nem kellett rám külön vigyázni, hanem ott elvoltam. Sose tanított úgy igazából neccelni, de minden mozdulatára emlékszem. Tőle örököltem a fantáziát is hozzá – jegyezte meg. Azért akadnak időszakok, amikor tudja, hogy valamit csinálnia kéne, és nincs ötlete, hogy mit. Ám gyakran hajnalban pattan ki egy-egy ötlet a fejéből.
A necc-csipke készítés nagyon időigényes. Egy 30×30-as terítő elkészítése – a háló megkötésével együtt – egy négy-hat hétig is eltart, persze attól függően, hogy mennyire aprólékos a minta.
– A neccnek Vásárhelyen ugyan van hagyománya, de mára kiment a divatból. Aki szereti, az úgyis gyönyörködik benne, és már csak azért is megnézi ezeket. Aki meg nem vonzódik hozzá, annak meg hiába magyarázom el, hogy ebben mennyi szépség van, az nem fogja ezt értékelni. 15 éve készítem ezeket, most az utolsó 10 év munkáit mutatom be, már csak azért is mert ennek a kiállításnak a megrendezése is rajta volt a bakancslistámon – mondta.
Fábiánné Nagy Ágota necc-csipke készítő kézműves bemutatókat is tart a kiállítás helyszínén. Február 17-én hétfőn 15.30-17.30, illetve február 27-én csütörtökön 15.30-17.30 között, várja a kezdődet és a haladókat is, az utóbbiak magukkal vihetik a már kész, vagy készülőben lévő munkáikat is.
A kiállítás február 28-ig látható a Németh László Városi Könyvtár olvasótermében.
Egy kis ízelítő a kiállításból. De meglepődik, ha azokat személyesen is megnézi.