Ismét nagy munkába fogtak a Domonkos Nővérek Liszt Ferenc Ének-zenei Általános Iskolájában, ugyanis még az év elején elhatározták, hogy a diákok (és a tanárok) írnak és illusztrálnak egy mesekönyvet. A mesék meséje című kötet nem csak elkészült, de már a nyomdában is van.
Már nyomdában van A mesék meséje, az a mesekönyv, amelyet a Domonkos Nővérek Liszt Ferenc Ének-zenei Általános Iskolájának diákjai (és tanárai) a tanév elején kezdtek el írni, majd a meséket illusztrálni.
A könyvbe, amely egymástól független meséket tartalmaz, összesen 15 történetet válogattak be (majdnem mindet, amely elkészült), és ezeket a gyerekek illusztrálták. Időnként rácsodálkoztak arra, hogy a saját meséjükhöz milyen illusztrációt készített egy másik tanuló.
– Úgy gondoltuk, hogy ez az a világ, amely a legközelebb áll a gyerekekhez, és a leginkább el lehet őket varázsolni azzal, ha bevonjuk őket a mesekönyv elkészítésébe, a meseírásba. Ezekbe a történetekbe a saját élményeiket is beleírhatják – mondta Magyar Andrea, az iskola igazgatója.
Az iskola a tanév elején hirdette meg a meseíró pályázatot, miután tavalyelőtt színdarabot mutatott be, tavaly pedig A titkos kert című angol klasszikus regényből forgatott azonos címmel játékfilmet.
A barátságról, a szeretetről, illetve egymás elfogadásáról szóló kötet összeállítása közben a gyerekek megtanulták azt is, mi a dolga egy könyvillusztrátornak, és hogyan kell úgy tördelni a szöveget, hogy az szépen nézzen ki, és a majdani olvasó örömmel lapozgassa.
A meseíróknak és illusztrátoroknak segítőik is voltak: olyan diákok, akik ötletekkel támogatták társaik meséjének megírását. Ezért is mondható, hogy ez az egész iskola és közösség közös alkotása, hiszen nagyon sokan részt vettek a megvalósításában, és sokan ihletforrásként is szolgáltak – tudtuk meg Ferenczi-Meszlényi Mónika magyar szakos, drámapedagógus tanártól.
– Van olyan mese, amelyet egy elsős diák talált ki, és mivel még nem tudott írni, a tanító néni jegyezte le. De olyan történet is szerepel a könyvben, amely éveken át írója fiókjában rejtőzött – árulta el Gabrovitsné Vincze Gyöngyvér rajzszakos tanár, akitől azt is megtudtuk, hogy a gyerekek – miután meseillusztrációkat készítettek – egyforma papíron és egyforma festékekkel dolgoztak, azaz festették ki a felskiccelt rajzokat. Egy egységes koncepcióba illesztve adták bele szívüket és lelküket.
A mesék meséje című könyv a tervek szerint május végére, az iskolai tanévzáró hangversenyre lesz elérhető. Könyvbemutatót is tartanak június 7-én, amelyen az illusztrációkat készítő gyermekek, illetve a meseírók közül is többen jelen lesznek, hogy bepillantást engedjenek a könyv elkészítésének folyamatába. A kötetben szereplő történetekből felolvasnak, az irodalmi színpad pedig a gyerekekkel közösen kiválasztott egyik mese színpadi változatát fogja előadni a tanévzáró hangversenyen.