A helyi önkormányzatokról szóló törvény alapján az Országgyűlés a képviselő-testület kérelmére az 50 ezer főnél nagyobb településeket nyilváníthatja megyei jogú várossá. A kormánypárti előterjesztés ezt figyelmen kívül hagyja.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter, Gulyás Gergely jegyzi azt a törvénymódosító salátatörvényt, mely egyik paragrafusával a megyei jogú várossá emelne két, a listán szereplő városoknál kisebb lélekszámú, 30-35 ezer fős várost.
A javaslat elfogadása esetén Baja és Esztergom gyarapítaná a megyei jogú városok listáját, amelyen a megyeszékhelyek mellett Dunaújváros, Érd, Hódmezővásárhely, Nagykanizsa és Sopron szerepel. Érdekesség, hogy a helyi önkormányzatokról szóló törvény alapján az Országgyűlés a képviselő-testület kérelmére az 50 ezer főnél nagyobb településeket nyilváníthatja megyei jogú várossá. Ellenben Baján a Központi Statisztikai Hivatal 2021. január elsejei állapotra vonatkozó adata szerint 33 893 fő volt a népessége, Esztergomé pedig 28 026 fő – számolt be az Mfor.
A törvénymódosító javaslat indoklása szerint Baja vitathatatlanul az a település, mely Magyarország helyi önkormányzatairól szóló törvényben foglaltaknak megfelelően azokat a közszolgáltatásokat is biztosítja, amelyek saját területén túl a megye egészére vagy nagy részére kiterjednek. Olyan gazdasági, közigazgatási, kulturális központok, amelyek az erős Magyarország pillérei.
Esztergommal kapcsolatban a következőképpen fogalmaz a javaslat összeállítója, Gulyás Gergely: „Esztergom volt a középkori magyar állam egyik legelső hatalmi központja, és mind a mai napig a legfontosabb hazai római katolikus egyházi méltóság, a magyarországi prímás történelmi székhelye”.