A városi önkormányzat, a Cigány Nemzetiségi Tanács és a városi rendőrkapitányság közös szervezésében kezdődött meg ma a Malom utcai óvodában a Csiga liga közlekedésbiztonsági és bűnmegelőzési programsorozata, melyet áprilisig valamennyi önkormányzati óvodába elvisznek .
Milyen a vásárhelyi kapitányság, mi az a bevetési egyenruha, amiben azok a járőrök vannak, akik elkapják a bűnözőket. Csinos egyenruhában és tányérsapkában járnak a közlekedési rendőrök, akik azért büntetik a szabálytalankodókat, hogy ne történjen baleset. A bűnügyi osztályon hallgatják ki az elkapott bűnözőt. Ők – mármint a nyomozók – azonban utcai ruhában vannak, hogy ne tudják, kik ők. Minden rendőr számíthat a másik munkájára. És nagyon érdekes rendőrnek lenni, minden nap más – osztotta meg a Malom utcai óvodásokkal – a kisgyerekek számára érthető módon – a rendőri munkamegosztást Mándoki Anna rendőr-főhadnagy, bűnmegelőzési tanácsadó. Aki egyébként már nagyon vártak a gyerekek.
Az ovisok egy része alaposan megbámulta, más része egy kicsit megszeppent az egyenruhás nénitől, de gyorsan feloldódtak, és percek alatt kialakult vele a párbeszéd. Főleg, amikor a közlekedési szabályokról kezdtek el beszélgetni. A gyerekek jó része tudta, hogy a járdáról nem szabad leszaladni az útról. De akadt kisfiú, aki azt is tudta, hogy a gyalogátkelőnél előbb balra, majd jobbra és még egyszer balra kell nézni, mielőtt átkelünk rajta. A gyerekek tisztában voltak azzal is, hogy a kerékpár elején kötelező a fehér (vagy sárga), hátulra pedig a piros színű világítás. (Igaz a kisebbek azt is hozzátették, hogy kell még kormány, ülés és két kerék is, hogy a bicikli, bicikli legyen).
– Nagy örömmel várták a gyerekek a rendőr nénit, hiszen a rendőri munka, az egyenruha kiemelt szerep a gyerekek számára. Az, hogy a rendőr néni jött rendőr egyenruhában, számukra szenzáció – mondta Tőkés Jánosné, a Malom utcai óvoda szakmai vezetője.
Az intézmény nagy hangsúlyt fektet a közlekedési ismeretek átadására.
– Az óvodai nevelésünk fontos részét képezi, hogy minél hamarabb megismerkedhessenek a gyerekek ezekkel a fontos, alapvető szabályokkal. Ezek közül a legalapvetőbb, hogy szétnézés nélkül nem szaladunk át az úton. Ezt már a szülők is mondják, de mi ezt itt együtt, az élményszerző séták során minden alkalommal megismételjük, s így elmélyítjük a gyerekekben – tette hozzá Tőkés Jánosné. Az óvodában beszélgetni szoktak a kerékpáros közlekedés szabályaitól is, hiszen a nagyobb gyerekek a szüleikkel gyakran érkeznek biciklivel. De a gyerekek a kirándulások során tömegközlekedési eszközökkel: vonaton, buszon, de volt példa, hogy lovas kocsival utaztak, így az azokkal kapcsolatos szabályokat is megismerték.
Az óvodában rendszeren szerveznek közlekedési hetet is, ahol a gyerekek az életkoruknak megfelelő ismereteket szeretnek.
– A Csiga liga programsorozat legfontosabb célja a közlekedésbiztonság. Próbáljuk minél hamarabb szoktatni a gyerekeket arra, hogyan kell biztonságosan közlekedni. Mióta Vásárhelyen tram-train is van, ez még aktuálisabb lett – mondta Mándoki Anna rendőr-főhadnagy. Hozzátette: szeretné, ha a gyerekek megtudnák, hogy a rendőrökhöz bizalommal fordulhatnak.
– Ezért mutatom be számukra a rendőrök életét. Ők az a korosztály, akik nagyon szeretik a rendőröket, s szeretnénk, ha ez így is maradna. A harmadik cél pedig – ami kicsi az én vágyálmom – hogy minél korábban felkészítsük őket az iskolai zaklatások elkerülésére, melyek már 3. osztályban nagy problémát okoznak. Ezért fontos, hogy megtudják, hogyan viselkedjünk a másikkal, s azt, hogy ami nekünk rosszul esik, nem mondjuk a másnak.
Hozzátette: a Csiga liga programsorozat azért nagyon jó, mert az összes óvodába eljut, s minden óvodással beszélgethet minderről.