Tizenkét paravánon nyújt ízelítőt a Pro Urbe-díjas és számtalan más elismerést besöprő alkotó munkásságát felvonultató tárlat, aminek megnyitója hétfőn este volt a Bessenyei Ferenc Művelődési Központban.
Csipke, foltmozaik, üvegfestés, kalocsai, tűzzománc, gyöngyfűzés, ikonfestés. Pokomándy Zsuzsa 50 év alkotó munkásságának keresztmetszetét hozta el a kiállításra.
-1970-ben kezdtem igazán foglalkozni ezekkel, még néptáncoktatóként adta magát a táncosruhákhoz való gyöngyfűzés. Majd az egyik hozta a másikat maga után, de az alkotásaim közül csak ennyi fért el a BFMK emeletén felállított 12 paravánra. Két paravánon mutatok be egy-egy témát. Karácsonyi dolgokat és ikonokat is hoztam, az utóbbival Józsai Sándor ikonfestő mester iránymutatásával 2000-ben kezdtem foglalkozni – árulta el Pokomándy Zsuzsa.
Az alkotót (és egykori általános iskolai tanárát) Márki-Zay Péter mutatta be megnyitójában. Vásárhely polgármestere hangsúlyozta: – Zsuzsa néni sokoldalúságát mutatja, hogy mindaz, amit itt látnak, ezen a kiállításon, az egy csöpp szeletke abból, amit az elmúlt években elért.
Pokomándy Zsuzsa matematika-ének-zene- néptánc-kézműves szakos, aranydiplomás tanárt, már gyermekkorában érdekelt mindenféle kézműves tevékenység, már 6 évesen megtanult perzsaszőnyeget csomózni, 8 évesen hímezni, neccet befűzni, kézzel varrni, gimnazista korában a család közel 100
éves varrógépén varrni, később fát faragni. Főiskolás korában kézzel varrta meg a nyári ruháját. Kötött
blúzaival a kollégiumi pályázaton pénzdíjakat nyert. 2000-ben ismerkedett meg az üvegfestéssel, Szegeden a Juhász Gyula Művelődési Központban Sugár Ibolya üvegfestő tanfolyamán és rabul ejtette a
különleges technika. Egy fél év múlva már több helyre is meghívták, hogy bemutassa képeit, tárgyait. Kirándulásai során rengeteg múzeumban, templomban csodálta meg az ikonokat és mindig vonzotta a festészet is. Érdekelte, hogy hogyan lehet ezeket megvalósítani. Jószai Sándor képzőművész 2001-ben indított ikonfestő kurzusában ismerkedett meg annak mesterfogásaival. Kórusvezetőként, kórustagként és szakkörvezetőként is ismerik.
Munkásságáért – többek közt – megkapta a Péczely Attila emlékplakettet, Kulturális Miniszteri dicséretet, a gyermekmozgalom Kiváló vezetője elismerést és a Kardos Pál emlékplakettet. Vásárhely Pro Urbe-díjjal ismerte el munkáját.