Visszavonulót fújt a kormány a civil szervezetek támogatása ügyében. Július elsején lépett hatályba az egy nappal korábban kihirdetett kormányrendelet, miszerint az állam megtiltja a civil szervezeteknek nyújtott névtelen adomány lehetőségét. Péntek éjjel jelent meg a Magyar Közlönyben, hogy a kormány törli a június végi módosítást.
Hogy mi lehetett a visszakozás oka, azt nem lehet tudni. Az biztos, hogy a júliustól életbe lépett – és ezek szerint mostanáig érvényes – módosítás óriási felháborodást váltott ki. Azt írta elő ugyanis, hogy az egyesületeknek és alapítványoknak ezentúl fel kell tüntetniük, hogy kitől mennyi pénzt kaptak. Az adatokat a kormánynak kell elküldeni, minden évben.
A kormány 2017-ben szigorította első körben a civilek beszámolási kötelezettségét az adományokról. Akkor előírták, hogy amelyik szervezet egy év alatt 7,2 millió forintnál több pénzt kap külföldről, annak viselnie kell a „külföldről támogatott szervezet” címkét hivatalos iratokon és kiadványokon, illetve név szerint be kell számolniuk arról, hogy kik a külföldi támogatóik.
Ezt a törvényt az EU Bírósága jogellenesnek találta, úgyhogy a magyar parlament idén kénytelen volt visszavonni. Helyette azt a törvényt hozták, hogy a legalább 20 millió forinttal gazdálkodó szervezeteket kétévente ellenőrzi az Állami Számvevőszék.