Egy társadalmi egyeztetésben lévő törvénytervezetben 62 évről 65-re emelte volna a kormány az ingyenes fogászati ellátás korhatárát, azonban mégsem lép életbe a változás.
A módosítás szerint „a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 12. § (1) bekezdés c) pontjában a „62 éves” szövegrész helyébe a „65 éves” szöveg lép.”
Szombaton viszont a Kulturális és Innovációs Minisztérium azt közölte, hogy nem emelik meg a korhatárt, marad a 62. év. A minisztérium szerint családügyi szervezetek, illetve az Idősek Tanácsa sem támogatta a módosítást, a kormány ezért állt el attól.
„Az idősekről gondoskodás, a generációk közötti együttműködés támogatása a magyar családpolitika kiemelt része. Az időseket számos intézkedéssel segíti a kormány” – szögezte le a minisztérium.
Ugyanebben a tervezetben van egy olyan passzus is, amely a „hiánypótló állami szolgáltatást nyújtó magántulajdonú egészségügyi szolgáltatóról” szól.
A fogalom meghatározása szerint ez a magánszolgáltató olyan ellátást nyújt, amit az állami, egyházi vagy egyetemi fenntartású intézmény „nem, vagy csak kis mértékben végez.” Azt, hogy itt milyen ellátásokról van szó, nem részletezték.
A Népszavának nyilatkozó több szakértő ebből arra következtetett, hogy a kormány így pumpál majd közpénzt a magánegészségügybe. A Belügyminisztérium szerint ez azonban téves értelmezés, a kormány nem akarja még jobban bevonni a közellátásba a magánszolgáltatókat. Ilyen együttműködés már most is van, az ellátás „kis szeletét érinti”, így csak jogtechnikai pontosításról van szó – írta a tárca a 444-nek.