Meghalt Szüdi János korábbi korábbi közoktatási szakállamtitkár

Meghalt Szüdi János korábbi korábbi közoktatási szakállamtitkár

Az oktatási szakértő 71 éves volt.

Életének 71. évében elhunyt Szüdi János oktatási szakértő, korábbi közoktatási szakállamtitkár – írja a Népszava. Pályafutásának legnagyobb részét az oktatásnak szentelte: 1985 óta a Művelődési és Közoktatási Minisztériumban, majd az Oktatási Minisztériumban dolgozott, 1996-tól főosztályvezetőként, 2002-től a minisztérium közigazgatási államtitkáraként, 2006-tól közoktatásért felelős szakállamtitkárként. Tevékenyen részt vett az 1985-ös, 1993-as közoktatási törvények, majd a 2005-ös felsőoktatási törvény kidolgozásában. A 2010-es kormányváltás után a Pedagógusok Szakszervezete oktatási szakjogászaként tevékenykedett, az utóbbi időszakban pedig a Demokratikus Koalíció parlamenti frakciójának munkáját segítette szakértőként.

Az Iskolaszolga közoktatási szolgáltató kiadvány alapító tagjaként több fontos publikáció szerzője, a számos írása jelent meg a Köznevelésben, az Új Pedagógiai Szemlében, a Pedagógusok Lapjában, a Népszabadságban, az Élet és Irodalomban is és a Népszavában, itt publikálta utolsó írását is most hétvégén. 1993-ban Arany Katedra Emlékplakettel, 1998-ban a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztjével tüntették ki. A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) 2013-ban az Eötvös József-emlékérem arany fokozatával ismerte el áldozatos munkáját.

„Szüdi János nemcsak egy rendkívül felkészült és mindig naprakész szakember, hanem az iskolai autonómia, a tanár- és diákjogok egyik élharcosa is volt. Oktatáspolitikusként, államtitkárként is az intézményi önállóságot, az oktatás szereplőinek – diákok, szülők, pedagógusok – a döntésekben való részvételét tartotta a legfontosabbnak. Sokan példát vehetnének róla” – írja nekrológjában a napilap online kiadása.

Fájdalmasan érintette a PSZ Elnökségét és valamennyi tagját a szomorú hír, hogy meghalt dr. Szüdi János jogász – reagált a halálhírre a szakszervezet. Felidézik: Szüdi számos beadványt, szakmai előterjesztést készített a pedagógusok iránti alázatból, a pedagógusok érdekeinek védelmében. Az Iskolaszolga alapító tagjaként és felelős szerkesztőjeként bemutatta a közoktatás rendszerét, a tanulói és szülői jogokat, segítette az intézmények szakmai, igazgatási, munkajogi, pénzügyi döntéseinek meghozatalát. Kutatómunkájában az alkotmányos jogok érvényesülése, a központi és a helyi irányítás rendszere, az intézmények önállósága, az önkormányzatiság foglalkoztatta, a tanulók és szülők jogainak érvényesülése.

„Szakmai tudása megkérdőjelezhetetlen volt, ezt kollégái, partnerei is tiszteletben tartották még akkor is, ha a tárgyalóasztal másik oldalán ültek. Akik ismerték őt, tudták, hogy szociálisan is érzékeny ember volt: zsebe mindig tele volt apróval, hogy hajléktalanoknak adhasson belőle. Nagylelkűségével sosem kérkedett, csak adott. Kedves János! Köszönjük, hogy a munkatársaid lehettünk! Emlékedet kegyelettel megőrizzük!” – zárja emlékezését a szakszervezet.

gyászhalálSzüdi János