A bontásokkal már áprilisban végeztek a kivitelezők, majd felállítottak egy óriásdarut az Ady Endre utcai egykori Démász telekre, és már ott az építőanyag is, de még nem kezdődött meg az építkezés, legalábbis a telek utcáról látható részén.
Hónapokon át bontották az egykori Ady Endre utcai Démász irodaháznak, garázsoknak és műhelyeknek is helyt adó épületeket, van amelyiknek mára nyoma sincs, most pedig indulhat a vásárhelyi honvéd középiskola építése. Legalábbis erre utal, hogy egy óriásdarut szállítottak a helyszínre, s azt a minap fel is állították. A telket határoló téglakerítést néhány hete teljesen elbontották, s a telek laktanya felőli sarkán az új, majd az azon álló épület építését is előkészítették – írtuk még április végén.
Most ránéztünk a már a honvédelmi miniszter által is meglátogatott helyszínre, de építkezésnek – leszámítva egy új épületrész leendő helyén lévő betonozott részt – nem találtuk nyomát. Munka csak annyi folyt a területen, hogy a bontási anyagot szállítják el lassanként Szeged felé, vélhetően a sándorfalvi hulladéklerakóra.
Mint azt megírtuk: már tavaly szeptember elejére teljesen kiürítette a honvédség a korábbi áramszolgáltató egykori irodaházát, majd a még használható anyagokat is kiszerelték az épületekből. Nem véletlen, hiszen erre a telekre építik fel a vásárhelyi honvéd középiskola, azaz a Kratochvil Károly Honvéd Középiskola és Kollégium saját épületét.
A vasbetonhoz való vas és a tégla már a telken várja sorát
Az, hogy a volt irodaházat és az ahhoz tartozó épületeket, valamint a területet az utóbbi időkben a honvédség használta, nem volt titok a vásárhelyiek számára, hiszen az ajtóban gyakran álltak katonák. Illetve ahhoz sem kellett sasszeműnek lenni, hogy valaki rájöjjön, nem a kadétokat szállásolták el, vagy oktatták az épületekben, hanem azok zömét raktárként használták.
A kadétiskolai képzés – ahogy arról is többször beszámoltunk – a Gregus iskola Árpád utcai épületében kapott helyet, a diákokat pedig a laktanya volt nőtlen szállójából kialakított kollégiumban szállásolták el.
A tavaly augusztus 23-án aláírt kivitelezési szerződés szerint a honvéd középiskola építését nettó 8 milliárd 597 millió 599 ezer 931 forintért az Épkar Zrt. nyerte meg. Az új kollégium és középiskola, valamint Innovációs Központ 14 220 négyzetméteres alapterületen valósul meg – a tervek szerint 2025-re.