A polgármester csütörtökön a VTV Időben című műsorában reagált a Református Zsinat nemrégiben közzétett nyilatkozatára, melyben kiálltak az Ótemplomi Református Egyházközség mellett abban a vitás ügyben, amely a Szőnyi iskola fenntartója és az Önkormányzat között alakult ki a Petőfi utca 6. épületének használata körül.
– A zsinat elnöke Balog Zoltán volt miniszter úr, tehát egy fideszes politikus, ennek megfelelő volt a megnyilvánulása is – szögezte le rögtön a beszélgetés elején Márki-Zay Péter. A városvezető szerint nem keresztény érték, ha valaki 44 ezer ember vagyonát kártalanítás nélkül akarja elvenni, viszont a város hajlandó lenne vagyonkezelési megállapodást kötni, vagy akár eladni az épületet a fenntartónak, melyet az iskola természetesen továbbra is használhat.
Márki-Zay Péter elmondta: utoljára ilyen jogsértés 1948-ban a kommunista államosításnál volt. Egy tavaly decemberben elfogadott fideszes törvény ugyanennek a fordítottját csinálta, hiszen az önkormányzatoktól akaratuk ellenére, kártalanítás nélkül vesznek el vagyont, és adnák át egyházi fenntartóknak. Bán Csaba most pert is indított két általa fenntartott iskola miatt, pedig a Petőfi 6. esetében nem is az egész épületet használják , ő mégis az egészet kéri – hangsúlyozta a polgármester, és hozzátette: a Belügyminisztérium támogatása sem tenné lehetővé, hogy más célra használja a város az egész épületet, amelyre a decemberben elfogadott törvény ráadásul nem is vonatkozik.
A Zsinat a jogsértő állapot megszüntetését követeli. Nyilván félrevezették, hiszen mi akkor állítottuk vissza a jogsértő állapotot, amikor a törvénytelenül és illegálisan elfoglalt termeket visszavettük az iskolától, hiszen az iskola működési engedélyében soha nem is szerepeltek ezek a termek.
Szomorú vagyok, hogy Bán Csaba lelketlensége mellett a teljes Református Zsinat kiállt – a törvénysértés mellett álltak ki. Sajnálatos módon az egyházak támogatottsága olyan mértékben süllyedt, hogy a magyar történelemben először a magyar lakosság kevesebb mint fele vallotta valamely egyházhoz tartozónak magát, és ez az ilyenek miatt is van.
A városvezető hangsúlyozta: nagyon szívesen a vásárhelyiekre bízzák a döntést, akár helyi népszavazást is kezdeményeznek, hogy akarja-e 44 ezer vásárhelyi egyetlen kiválasztott egyházi gyülekeznek, a Bán Csabáénak átadni a város egymilliárd forint értékű vagyonát (A két igényelt iskola értéke összesen ennyi – szerk. megj.).
– Nem a lopást kellene támogatni. Az egyháznak kellene először tiltakozni a országban zajló korrupció ellen. Helikoptereznek, jachtoznak, nem tudnak elszámolni a kampánypénzeikkel, ez Orbán politikája – az egyház miért nem tiltakozik ez ellen? – fejezte ki felháborodását Márki-Zay Péter.
Lopás az, ha valaki 44 ezer ember vagyonát akarja – annak akarata ellenére – elvenni és magánvagyonná alakítani. Ha 44 ezer ember odaad 1 milliárd forintot Bán Csabáéknak, az a magánosítása a közvagyonnak
– összegezte végül álláspontját a polgármester.
A beszélgetés vonatkozó részét itt visszanézhetik: