Márki-Zay Péter: mi hősként gondolunk az aradi vértanúkra

A Kossuth téri ’48-as emlékműnél ma délelőtt, Márki-Zay Péter polgármester idézte fel a 13 aradi vértanú és a Pesten kivégzett Batthyány Lajos miniszterelnök sorsát. Valamennyi után azt mondta – reagálva Orbán Balázs minapi szavaira -, hogy a mártírokra mi hősként gondolunk, nem úgy, hogy azok felelőtlenül odadobták a magyar életeket.

– A majdnem egy éven át tartó szabadságharc után az ifjú Ferenc József császár súlyos büntetés kiszabásával akarta megüzenni a magyaroknak, hogy a birodalomban nem tűri a lázadást. A császár 12 honvéd tábornokot és 1 ezredest (ő Lázár Vilmos volt- szerk.) ítéltetett halálra, mindegyiküket nyilvános és megszégyenítő kivégzéssel sújtva Arad városában. Pesten pedig ugyanezen a napon hajtották végre gróf Batthyány Lajos egykori miniszterelnökre kiszabott halálos ítéletet.

1849. október 6-án reggel fél 6-kor a legyőzött magyar hősökön súlyos bosszút állt a bécsi udvar – idézte fel a történteket emlékbeszédében Márki-Zay Péter polgármester. Majd ismertette a tábornokok és az első felelős magyar minisztérium minisztere életét és pályafutását, s mindegyikhez hozzátette: ők az igaz hazafiak szemében hősök és mártírok voltak, hazánk mai vezetői szerint azonban felelőtlenül belevitték Magyarországot egy háborús védekezésbe. Véleményük szerint nem voltak elég óvatosak, csak úgy odadobták mások elé az értékes magyar életeket, amit ők (a jelenlegi vezetőink) semmiképpen sem tanácsoltak volna – utalt Orbán Balázs azon szavaira, amikor azt mondta, hogy (az ukránokkal szemben) ha megtámadtak volna bennünket az oroszok, semmiféleképpen sem védekeztünk volna.

Márki-Zay Péter: „Olyan emberek adnak nekünk példát, akiknek a „rongy életük” soha nem lehet drágább a haza becsületénél.”

– Amikor ezen a napon országszerte mindenütt megemlékezünk erről a 14 hősről és mártírról, akik nemzedékeken keresztül adtak erőt hazánk megvédéséhez, hazánk becsületének megőrzéséhez, akkor jogosan minden, becsületes, tisztességes magyar hazafit felháborított, hogy ebben az országban olyanok vannak ma vezető pozícióban, akik nagyon nem így gondolkodnak, akik szerint a haza megvédése felelőtlenség, akik szerint a hősök felelőtlenek, nem voltak elég óvatosak – mondta. Hozzátette: – Mi úgy gondoljuk, hogy olyan emberek adnak nekünk példát, akiknek a „rongy életük” soha nem lehet drágább a haza becsületénél. Akik nem idegen hatalmakat szolgálnak, akiknek nem a kastélyok, a jachtok, a magánrepülők, a különböző vállalatbirodalmak és legfőképpen nem idegen érdekek szolgálata adja a vezetés célját.

Az aradi vértanúk névsora:

  • Aulich Lajos,
  • Damjanich János,
  • Dessewffy Arisztid,
  • Kiss Ernő
  • Knezić Károly,
  • Lahner György,
  • Lázár Vilmos,
  • Leiningen-Westerburg Károly,
  • Nagysándor József,
  • Poeltenberg Ernő,
  • Schweidel József és
  • Török Ignác
  • Vécsey Károly

A megemlékezésen Pletka Levente, a Bessenyei Színkör tagja szavalta el Juhász Gyula: Vértanúk című költeményét, majd a résztvevők megkoszorúzták a ’48-as emlékművet.

A megemlékezők egy csoportja
A megemlékezők egy csoportja

A város nevében a Kincses temetőben álló ’48-as kopjafánál is koszorút helyeztek el.

aradi tizenháromHódmezővásárhelyhősMárki-Zay PétermártírVásárhelyvásárhelyi hírek