Az elmúlt negyven év egyetlen polgármestere vagyok, akinek semmilyen családtagja nem dolgozik pénzért sem a hivatalban, sem az önkormányzati cégeknél és a város intézményeinél – jelentette ki Márki-Zay Péter polgármester a rendkívüli közgyűlést követő sajtótájékoztatón.
A rendkívüli közgyűlés kötöttsége miatt nem mondhatta el az ülésen, az azt követő sajtótájékoztatón azonban Márki-Zay Péter huszonhat percen át sorolta polgármester elődei idején történt korrupciós ügyeket, s azt, hogy azok családtagjai állásokat kaptak a városházán vagy a városi cégeknél, intézményeknél.
– Örömmel hallom azt az aggodalmat, amelyet a kedves fideszes képviselők – akik ezt a rendkívüli közgyűlést kezdeményezték – megfogalmaznak nem közszereplők citálásával, felelősségük vizsgálásával kapcsolatosan. Ők ugyanis a saját maguk által hirtelen fölfedezett határt számtalan alkalommal megsértették. Egy nagyon kedves hódmezővásárhelyi polgár az imént nyomott a kezembe néhány szórólapot, melyeket az elmúlt években elrakott. Ez a hat szórólap csak egy kicsi része azoknak, melyekben a Fidesz válogatott hazugságokkal és aljaskodással beszórta a várost – mutatta fel a sajtótájékoztatón, s ismertette is az adott szórólapokat a városvezető. Beleértve azt is, melyben a feleségét gyermekgyilkosnak nevezték.
Elmondta, hogy a vádaskodás után soha nem tettek feljelentést, de a vádak bejárták az országos sajtót.
– A Fidesz hirtelen aggódik, hogy a családtagokat ne vonjuk be a vizsgálatokba, hiszen azok már nem a mi családtagjainkat fogják érinteni – mondta. Márki-Zay Péter hangsúlyozta: – Az elmúlt negyven év egyetlen polgármestere vagyok, akinek semmilyen családtagja nem dolgozik pénzért sem a hivatalban, sem az önkormányzati cégeknél és a város intézményeinél. Eddig mindegyik elődöm fizetős pozícióba nevezte ki a saját rokonait.
Fizetett családtagok
Márki-Zay Péter a sajtó rendelkezésére bocsátotta azt az adatsort, melyben az elmúlt húsz évről a városvezetők rokonainak nevét és fizetését gyűjtötték össze.
A dokumentum szerint – a névsorban a jelenleg is alkalmazásban lévőét adatvédelmi szempontok miatt mi tettük olvashatatlanná – összesen heten szerepelnek.
A. I. 1998-2018 között több beosztásban is dolgozott a városházán. Bére munkaviszonya megszűnésekor bruttó 592 300 forint volt.
Cz. Viktor 2011-2013 között drogprevenciós feladatokat látott el, bére munkaviszonya megszűnésekor bruttó 200 000 forint volt. Cz. Péter 2010-2013 között portásként dolgozott, utolsó bére havi 114 000 forint volt. T. Z. Dániel 2019-2022 között látott el informatikai feladatokat, bére munkaviszonya megszűnésekor bruttó 320 000 forint volt. Cs-né P. K. 2013-2022 között állt városházi alkalmazásban csoportvezetőként bére munkaviszonya megszűnésekor bruttó 453 300 forint volt.
R. A-t. a HVSZ-nél alkalmazták, beosztása és bére nem szerepel a listán.
Rajta van viszont az a ma is az egyik kulturális közintézményben a fenti kritériumoknak megfelelő dolgozó neve, aki bére havi bruttó 396 ezer 264 forint – a nyilvánossággal megosztott közérdekű adatok szerint.
További részletek derülnek ki Márki-Zay Péter sajtótájékoztatójából, aki nem csak a fentiekről, de a városi megrendelések hasznának lefölözéséről, hamis menetlevelekről, boros ládák készítéséről és a batidai vadászkastélyhoz vezető út sorsáról is részletesen beszélt. S azt is elmondta, hogy mennyi alkoholt talált a városházán hivatalba lépése után.