Nyílt levelet írt Orbán Viktor miniszterelnöknek 18 település polgármestere, amelyben a Nemzeti Energiacsúcs haladéktalan összehívására szólították fel.
Azt írják, a kormány az elmúlt években előszeretettel élt a veszélyhelyzeti kormányzás eszközeivel, most azonban oka és indoka van szembenézni egy valódi veszélyhelyzettel: a magyar települések veszélybe kerültek. Úgy vélik, az önkormányzatok által biztosított közszolgáltatások megmentése, így bölcsődék, óvodák, idősotthonok fenntartása, a közvilágítás, a közösségi közlekedés működtetése, a kulturális intézmények megmaradásának biztosítása a kormány azonnali cselekvését teszi elkerülhetetlenné.
Tapasztalatuk szerint egyre többen és többen kérnek szociális támogatást az önkormányzatoktól, az önkormányzatok naponta hallják a polgárok segítségkérését. Nem akarnak intézményeket bezárni, mindent megtesznek az alapvető közszolgáltatások működéséért. Megengedhetetlennek tartják, hogy fűtetlen óvodákban és bölcsődélben fázzanak a gyerekek.
,,Amennyiben ezt miniszterelnök úr is elfogadhatatlannak tartja, úgy haladéktalanul összehívja a Magyar Önkormányzatok Szövetsége által kezdeményezett Nemzeti Energiacsúcsot és azonnali párbeszédet kezd a magyar önkormányzatokat képviselő szervezetekkel”
– jelentették ki.
A polgármesterek szerint a Nemzeti Energiacsúcs alkalom és lehetőség arra, hogy a másra mutogatás, a bűnbakok keresése helyett végre megoldási javaslatok kerüljenek az asztalra.
,,Tisztában vagyunk vele, hogy hazai és külső okok miatt az állami költségvetés is nehéz helyzetben van. Ugyanakkor a kormány tárgyal az egyházi iskolák támogatásáról, ám az önkormányzati bölcsődék és óvodákfenntartásáról eddig nem volt hajlandó egyeztetni”
– tették hozzá.
A városvezetők szerint a magyar települések támogatásának forrása lehet az önkormányzatoktól elvont adóbevétel visszaadása, vagy éppen a megemelkedett energiaárak miatt keletkezett költségvetési többletbevétel. Tárgyalást kezdeményeznek arról is, hogy a Paksi Atomerőmű által 12 forintért megtermelt áramot az önkormányzatok ne 400 forintnál is magasabb áron kapják.
A következők írták alá:
- Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere
- Botka László, Szeged polgármestere
- Márki-Zay Péter, Hódmezővásárhely polgármestere
- Péterffy Attila, Pécs polgármestere
- Nemény András, Szombathely polgármestere
- Csőzik László, Érd polgármestere
- Szűcsné Posztovics Ilona, Tatabánya polgármestere
- Fekete Zsolt, Salgótarján polgármestere
- Nyirati Klára, Baja polgármestere
- Hegedűs Péter, Balmazújváros polgármestere
- Szitka Péter, Kazincbarcika polgármestere
- Gémesi György, Gödöllő polgármestere
- Máté Antal, Nyírbátor polgármestere
- Fülöp Zsolt, Szentendre polgármestere
- Wittinghoff Tamás, Budaörs polgármestere
- Matkovich Ilona, Vác polgármestere
- Göbl Richárd, Budakalász polgármestere
- Leidinger István, Pomáz polgármestere