Az eredeti alkatrészekből áll és még az eredeti gyári festék is rajta van a híres egykori vásárhelyi üzemben készült Kalmár-rostán, melyet a város és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásának köszönhetően nemrégiben vásárolt meg a Tornyai János Múzeum.
Az egykor a magyar mezőgazdaságban használt, úgynevezett szelelőrostát, azaz a köznyelvben Kalmár-rostát vásárolt nemrégiben a Tornyai János Múzeum. Egyébként arról a kézzel hajtott – eddig magántulajdonban lévő – gépezetről van szó, ami néhány esztendeje egyik darabja volt a múzeum Kalmár Zsigmond emlékezete című kiállításának, amely a XX. század első felében nemzetközileg is elismert mezőgazdasági vállalkozás történetét és alapító-tulajdonosának életútját bemutatta be.
– Amikor Kalmár Zsigmond születésének évfordulójára készültünk egy tárlatra, akkor került a múzeum látókörébe ez a rosta, melyet az akkori tulajdonosa, Kis János Béla felajánlott a kiállítás számára – mondta Bernátsky Ferenc. A múzeum és a tulajdonos közt kötött megállapodás értelmében az egykori mezőgazdasági eszköz ma is a múzeumi látványraktár impozáns darabja.
– Az idén sikerült a Nemzeti Kulturális Alap műtárgyvásárlási programja, illetve a vásárhelyi önkormányzat támogatásával megvásárolni. Ez a rosta Kalmár Zsigmond világhírű vásárhelyi rostagyárának egyik kimagasló terméke, melyet utóbbi tulajdonosa is száraz helyen raklapra állítva tárolt, s mely így eredeti állapotában maradt meg, s tisztítása után az is kiderült, hogy még a fém részének zöldeskék festése is az eredeti – tette hozzá a Tornyai helytörténész-főmuzeológusa. Még a gép elején lévő firma jelzés is épen maradt.
Bernátsky Ferenc elmondta azt is, hogy kiderült, a rosta eredetileg annak a Dékány József gazdálkodónak a tulajdonában volt, aki a Horthy-korszakban a város politikai életében jelentős szerepet játszott. 1929-tól törvényhatósági jogú bizottsági tag volt, majd 1945-ben polgármester-helyettessé választották a Kisgazdapárt színeiben. Később, az akkori politikai átrendeződés folytán leváltották. 1956-ben kisgazda színekben tevékenyen vett részt a forradalomban, ezért 1958-ban börtönbüntetésre ítélték. 1976-ban, 82 éves korában hunyt el. Kalmár egyébként minden ezredik termékének elkészülte után takarékbetétkönyvet ajándékozott munkatársainak, de futballklub és könyvtár is fűződött a nevéhez.
A rosta megvásárlása azért fontos, mert a Tornyai múzeum gyűjteményében ez az első gép, melyet a Kalmár rostagyár készített. A szintén ott készült kukoricamorzsoló ugyanis a tájház tulajdona.
A vásárhelyi Kalmár rostagyár nagyon ismert volt idehaza, de termékeit exportálta az Orosz Birodalomba, a Balkán félszigetre, de Törökországba is, sőt, a legendák szerint eljutott a Távol-Keletre és Afrikába is.