Az Európai Ügyészség létrehozása és az együttműködés szuverenitási kérdés, mert Brüsszel az Európai Ügyészség felállításával még több hatalmat akar magának a tagállamok kárára – derül ki Varga Judit igazságügyi miniszter közléséből.
Varga szerint az ügyészséget létrehozó dokumentum nem felel meg olyan alapvető, elvi szintű és szakmai elvárásoknak, mint a nemzeti önrendelkezés és az alkotmányos berendezkedés teljes tiszteletben tartása. Úgy véli, az Európai Ügyészséggel kapcsolatban továbbra is sok a kérdőjel, a megoldatlan probléma és rengeteg a hiányosság, az összképet nézve pedig „az egész szervezet működési mechanizmusa kaotikus és bizonytalan„.
A magyar kormány egyelőre megfigyelőként, érdeklődve követi, hová vezet az Európai Ügyészség működése – írta a miniszter, aki hozzátette:
„nagy fájdalom lenne az integrációnak, ha csak egy újabb, tagállamokat vegzáló, nemzetek feletti zsarolóeszköz jönne létre.”
Az ügyészség vezetője a román korrupcióellenes ügyészség korábbi irányítója, Laura Codruta Kövesi. Az Európai Ügyészség függetlenül működik az EU-tól és a tagállamoktól is, vagyis sem uniós intézménytől, sem pedig tagállami hatóságtól nem kaphat utasítást. A megnyitón Kövesi történelminek nevezte az ügyészség beindulását, úgy véli, a jogállamiságért folytatott küzdelemben ez egy nagyon fontos lépés.
Az unió országai közül öt nem része a szervezetnek: Dániának és Írországnak az uniós szerződésük lehetővé teszi a távolmaradást, Svédország várhatóan jövőre csatlakozik, Lengyelország és Magyarország egyáltalán nem tervezi.