Magyarokat is kitüntetnek idén a rangos Wolf-díjjal Izraelben. Az idei kilenc díjazott között két magyar is van.
A gázai háború miatt idén öt hónapos késéssel jelentették be szerda este a százezer dollárral járó Wolf-díj kitüntetettjeit, amelyet évente ítélnek oda a matematika, az orvostudomány, a fizika, a mezőgazdaság és a zene területén kiemelkedő teljesítményt nyújtó személyeknek.
Idén kilenc tudóst és művészt díjaztak, akik az Egyesült Államokban, Izraelben, az Egyesült Királyságban, Magyarországon, Franciaországban és Svájcban élnek. Ők néhány hónap múlva – egyelőre nem meghatározott időpontban – vehetik át a díjat.
A Svájcban élő, Magyarországon született és tanult Roska Botond megosztva kapta az orvostudományi díjat a Franciaországban és az Egyesült Államokban is dolgozó José-Alain Sahel francia tudóssal.
A zeneművészeti elismerést Kurtág Györgynek ítélték oda. A fizika tudományában az Egyesült Királyságban alkotó Martin Rees professzor munkásságát ismerték el. A mezőgazdaság területén pedig három amerikai professzor, Elliot Meyerowitz, Joanne Chory és Venkatesan Sundaresan veheti át idén a díjat. Matematikából két izraeli osztozik a díjon, Adi Samir professzor a Weizmann Intézetből és Noga Alon professzor, aki a Princeton Egyetem és a Tel-Aviv Egyetem professzora. Samir az információbiztonság szempontjából fontos kriptográfia területén kifejlesztette 1977-ben a mára széles körben elterjedt RSA néven ismert titkosító rendszert. Alon a kombinatorikában alkotott maradandót.
Az izraeli Wolf-díj kitüntetettjeinek több mint egyharmada később egyébként elnyerte a Nobel-díjat is a saját szakterületén. Erre a legutóbbi példa a 2023-ban fizikai Nobel-díjat kapott Krausz Ferenc, akinek 2022-ben ítélték oda az izraeli kitüntetést.