A Vásárhelyi Természetvédelmi Egyesület idei utolsó előadása a madárbarát kertekről szólt. Megtudtuk, hogy milyen fészkelőhelyeket lehet létrehozni a kertjeinkben, vagy akár az erkélyünkön, ezzel teremtve élőhelyet a madaraknak.
Madárbarát növényzet
Az előadás első része a madárbarát növényzet telepítéséről szólt. Az előadó Verseczki Nikoletta, madárvédelmi szakember arra biztatta a közönséget, hogy telepítsenek bokrokat. „Nagyon szeretik a madarak a sűrű rejtekhelyeket, éppen ezért hogyha vannak bokrok a kertben, akkor azzal mindenféleképpen segítjük őket, például a fagyal egy nagyon jó megoldás lehet, hiszen jó sűrű és el tudnak benne bújni, továbbá a bogyóját is el tudják fogyasztani.” Ugyanez igaz az összes bogyós gyümölcsű bokorra – hangsúlyozta a szakember. Az örökzöldeket is kedvelik a madarak, hiszen ezekben is nagyon szívesen elbújnak, védelmet találnak mind nappal, mind éjszaka.
Konkrét fajokat is ajánlott, a som, a tiszafa, a bodza, a kökény, a berkenye, a vadszőlő, a borostyán, a nyári orgona vagy akár a tűztövis is nagy örömet okozhat az arra szálló tollas vendégeknek. Ezen a ponton az előadás egyik látogatója egy fontos szempontra hívta fel a figyelmet. A borostyán és a nyári orgona is gyorsan terjeszkedő, exota, azaz máshonnan ide telepített növények, ezek helyett az őshonos fajokat ajánlotta.
Az etetésen túl, a négyévszakos madáritatás, és a porfürdő fontosságát is hangsúlyozta az előadó.
Mesterséges odúk
A második részben a mesterséges odúkról beszélt Verseczki Nikoletta, nem mindegy, hogy hogyan hova és milyen típusú odút helyezünk el. Másféle odúkban költ a széncinege, más teszik a rozsdafarkúnak és más a kuvik kedvence. Közös azonban ezekben a költőládákban, hogy nem csak a családi házunk falára, hanem akár a panelház oldalára is kihelyezhetjük őket. Denevérodút is mutatott a madárvédelmi szakember, hiszen ők is a városokba szorulnak a természetből, így szívesen veszik a segítséget.
December 11.-én szerdán 17 órakor részletesebben is lesz szó odúkról, hiszen ezen az alkalmon magunk is barkácsolhatunk egyet a Németh László Városi könyvtárban.
Más állatfajok a madárbarát kertekben
Az előadás utolsó harmadában a biodiverzitás került fókuszba. A fajgazdagság táplálékot is jelent a madaraknak, fontos, hogy minden állatot lássunk szívesen a kertünkben. Van, aki még a poloskáknak is örül, hiszen ebből is szívesen lakmároznak a madarak. A hüllők, giliszták, békák megjelenésének is érdemes örülni a kertben, hiszen ez azt jelenti, hogy mások számára is kellemes a klíma amit megteremtettünk. Sünodúkat, rovarhoteleket és békavárat is építhetünk a Vásárhelyi Természetvédelmi Egyesület önkéntese tanácsára, hiszen ez mind gazdagítja a kertünket és ezáltal a lelkünket.