1990-ben ezen a napon alakította meg Antall József miniszterelnök a rendszerváltás utáni első szabadon választott kormányt.
Az 1980-as évek végére egy globális politikai eseménysor következtében megrendült a Keleti blokk több mint négy évtizedes stabilitása, egyúttal a magyarországi államszocialista berendezkedés is gyengülni látszott. Az évtized végére leomlott a berlini fal, szimbolikusan véget ért a hidegháború.
Magyarországon 1987-től több – addig a rendszer által ellehetetlenített – ellenzéki megmozdulás, megnyilvánulás történt, amelyek odáig vezettek, hogy 1989 tavaszán az Ellenzéki Kerekasztal munkája nyomán kikiáltották a Harmadik Magyar Köztársaságot.
Az első szabad országgyűlési választásokat 1990. március 25-én és április 8-án tartották, amelyet az Antall József vezette Magyar Demokrata Fórum nyert meg. A kormányozhatóság biztosítása miatt az MDF koalíciót ajánlott a Kereszténydemokrata Néppártnak és a Független Kisgazdapártnak.
Az Antall-kormány 1990. május 23-án alakult meg és kezdte el a demokratikus átalakítás történelmi munkáját. A kabinetnek számos nehézséggel kellett szembenéznie, újjá kellett építeni egy országot, amely fél évszázad óta először működhetett független államként.
Antall József, a jobbközép, nemzeti szabadelvű identitású miniszterelnök nem érte meg a ciklusának végét, 1993-ban hosszas betegség következtében elhunyt. „Kamikaze kormányát” Boross Péter belügyminiszter vette át.