Lösz minibabákat is rejt az Év Talaja

Lösz minibabákat is rejt az Év Talaja

Kézi erővel, illetve ásót és kést bevetve fémtálcák segítségével emelték ki az Év Talaja díjat elnyert úgynevezett monilitokat a Hód-Mezőgazda Zrt. területén idén vágott szelvényből ma a szakemberek, hogy az egyik az Agrárminisztériumban december 5-én megkapja az Év Talaja kitüntető címet.

– A talajszelvény maradna, hiszen itt szeretnénk folytatni a következő évben a növénytermesztési bemutatót, a tervünk az, hogy a szelvény hosszabb időszakra is itt marad – mondta Kurusa Tamás, a Hód-Mezőgazda Zrt. vezérigazgató-helyettese. Hozzátette: a talajszelvény köré is építenek majd programokat. Meghatározó szerepet szánnak neki, az elismerés elnyerését pedig csapatmunkának tudja be. – Nagy elismerés ez, hiszen az állattenyésztési napokon mutattuk be a talajszelvényt, amellyel így az állattenyésztés mellett a növénytermesztés fontosságára is fel tudtuk hívni a figyelmet.

A szelvényből több, úgynevezett monolitot ma délelőtt vágtak a szakemberek. – Ezzel a versennyel a Magyar Talajtani Társaság egy kicsit rá akarta irányítani a figyelmet a talajokra. Mindenki azt hiszi, hogy ezeket a jóisten adta, és az idők végezetéig működni fog, de sajnos azt látjuk, hogy ez a legveszélyeztetettebb ága a mezőgazdaságnak, itt az Alföldön is. Nem csak a mezőgazdaságnak, de az éghajlatváltozásnak is szerepe van a leromlásában – árulta el Dobos Endre, a Magyar Talajtani Társaság elnöke, a Miskolci Egyetem Műszaki, Föld és Környezettudományi Kar professzora.

Így emelték ki a monolitot. Fotó: Márton Dalma

– Ez a szelvény önmagában mutatja ennek a területnek a jellemző talajképződési folyamatait. Azt mutatja, hogy a felszínt itt a hajdani Maros építette, hiszen annak a hordalékkúpján vagyunk. Amikor a folyó jött, zátonyokat épített, kisvíznél ezekről lecsúszott, a nagyobb áradásoknál pedig durvább hordalékot rakott le. A nyugodtabb időszakokban kicsit agyagosabb, finomabb anyagokat hozott. Ebben a szelvényben mindez jól látszik. Gyönyörű réti talaj van alul, fölötte egy sokkal durvább üledék, majd a felső 30-40 centiméteren jött az emberi behatás, ami építési törmelék: tele kövekkel, téglákkal, még patkószeget is találtunk benne. Sajnos azt az egyre gyakrabban látható képét mutatja a felszínnek, amikor az ember mindent átalakít, mindent is lepakol, de a természet próbálkozik, hogy még ezeken a helyeken is újra visszatelepüljön. Az látszik ezen szelvény tetején is, hogy a teremtő nagyon sok eszközt adott az élővilág kezébe. Ha nem nagyon bántják, s hagyják regenerálódni, akkor ezek a folyamatok elindulnak, s ennek a szelvénynek az állapota jobb lesz, mint a mezőgazdasági talajaink 80-90 százaléka. Mivel ez nem került művelésbe, kialakult egy 34-40 centis felső szintje, ami ezt az egész folyamatot szépen mutatja – tette hozzá.

Dobos Endre professzor (jobbról), munkatársával óvatosan csomagolja a kiemelt monolitot

A szelvényből kiemelt úgynevezett egyik monolitját már a Miskolci Egyetem őrzi, a másik az Agrárminisztériumba kerül, ahol átadják december 5-én a díjat, s kap belőle az ELTE, s azok az intézmények is, melyek szeretnének belőle, s egyet a Hód-Mezőgazda Zrt. is kapott.

Mint azt korábban megírtuk: az Év talaját kereste a Magyar Talajtani Társaság az idén. A címre a Hód-Mezőgazda Tanösvénye szelvényét is nevezték, s 928 szavazattal meg is nyerte a lájkbajnokságot. A szelvénynek fontos szerepe volt idén tavasszal abban, hogy a mezőgazdaságban dolgozó szakemberek, és az idei XXX. Alföldi Állattenyésztési- és Mezőgazda Napok kiállításra látogató különböző korosztályok számára közelebb hozza a talajtan tudományát, és bemutassa a talajbiológiai regeneráló képességét a talaj termékenységének helyreállításában. Természeti érdekességei és szépsége (oszlopos szerkezeti elemek, löszbabák) még a gyerekek figyelmét is képesek voltak lekötni.

A nyertes szelvény monolitját december 5-én, a Talaj Világnapján, az Agrárminisztériumban mutatják majd be.

A munkálatok Márton Dalma fotóin:

Agrárminisztériumdíjév talajaHód-Mezőgazda Zrt.Hódmezővásárhelymiskolci egyetemtalaj