Lesz-e vizsgálóbizottság Vásárhelyen?

A mai rendkívüli ülést a helyi ellenzéki képviselők javaslatára hívta össze Márki-Zay Péter polgármester.

A városatyák fő napirendként döntenek a Benkő Zsolt, Cseri Tamás, Bálint Gabriella, Galambos Kornélné és Horváth Zoltán helyi, ellenzéki képviselők javaslatáról, melyben az szerepel, hogy állítsanak fel vizsgálóbizottságot Tatár Zoltán volt jegyző, április 28-én a facebookos posztja, valamint ez alapján a helyi sajtóban közzétett állítások miatt.

A városházától távozott egykori jegyző ebben Márki-Zay Péter felesége, a titkarsag@hodmezovasarhelyi.hu hivatali e-maillel kapcsolatos hozzáférése körülményeiről írt. Tatár Zoltán egyébként kérvényezte, hogy a személyével kapcsolatos napirendet zárt ülésen tárgyalják.

Az előterjesztések közt olvasható, a 2018-2023 május 12. közötti információbiztonsági és adatvédelmi incidensekről szóló beszámolóban Gortva Tamás információbiztonsági felelős és Juhász Róbert adatvédelmi tisztviselő négy a polgármesteri hivatalt érintő estet összegez.

A jelentés szerint:

Forrás: közgyűlési előterjesztés

Az uniós és a magyar adatvédelmi törvények szerint, bár némelyikről annak idején kiderült, hogy melyik, kinek a nevéhez fűződött, a jelentésben a konkrét személyeket nem lehetett megnevezni.

Ha elkezdődik az ülés, akkor mi is közvetítjük, itt a Hódpressen a történteket!

Nyílt ülés napirendjei:

1./ Döntés vizsgáló bizottság felállításáról (képviselői indítvány) (1 db határozati javaslat) (Az anyagot készítették Benkő Zsolt, Cseri Tamás, Bálint Gabriella, Galambos Kornélné, Horváth Zoltán települési képviselők, Jogi Iroda Jogi Csoportja). Előterjesztik a képviselői indítványt tevők.

Egyebek:

2./ Beszámoló a 2018-2023 közötti információbiztonsági és adatvédelmi incidensekről (1 db határozati javaslat (Az anyagot készítették és előterjesztik: Gortva Tamás információbiztonsági felelős és Juhász Róbert adatvédelmi tisztviselő).

3./ Komfort levél kiadása (1 db határozati javaslat) (Az anyagot készítette a Közgazdasági Iroda és a Jogi Iroda Jogi Csoportja, előterjesztő: Kurucz Roland irodavezető). Tárgyalja a Pénzügyi-Gazdasági, Városfejlesztési és Városüzemeltetési Bizottság.

13.34.: Márki-Zay Péter megnyitotta az ülést, a közgyűlés határozatképes. A testület egyhangúlag elfogadta a napirendet.

Első napirendi pont: Benkő Zsolt szóbeli előterjesztésében elmondta, az önálló képviselői indítványt azért tették, mert Tatár Zoltán bejegyzése után mindenki érdeke, hogy tisztán lássanak. Hangsúlyozta, hogy a bejegyzésben olvasottakon kívül az ügyben semmiféle információjuk sincs. Csak az a céljuk, hogy a kijelölendő bizottság vizsgálatából derüljön ki, megtörtént-e, hogy Márki-Zay Péterné Vincze Felícia kívülről belépett-e a titkarsag@hodmezovasarhely.hu email címre, s azt – ha valóban volt ilyen – milyen jogcímen tette és hányszor. Háromfős bizottságra tettek javaslatot. Javasolta, hogy Kis Andrea és ő legyen az egyik tag, a harmadik személyt pedig a közgyűlési többség jelölje ki.

Benkő Zsolt később azt mondta: öttagú vizsgálóbizottságot látna szívesen

Márki-Zay Péter elmondta, maga is a nyilvánosság híve, de az, hogy a feleségét és a családját szórólapokon támadták, gusztustalan és sértő. Minden alap nélkül támadták, hogy a feleségét a város alkalmazza. Az előző három évtizedben a polgármesterek rokonai azonban dolgoztak a városházán – pénzért. Javasolta, nézzék meg, milyen adatvédelmi incidensek történtek. Nem támogatta Kis Andreát, mint érintettet, hogy a vizsgálóbizottságba kerüljön. 5 fős bizottságot javasolt, azzal, a többségben lévő képviselők mellett, a „Tatár-Kis-Krupiczer csoportnak” és a Fidesznek is legyen benne tagja.

Kis Andrea is 5 fős bizottságot javasolt, de azt mondta, nem szeretne bizottsági tag lenni. Kérte, a Fidesz 1.0 és a Fidesz 2.0 frakció tagjai is legyenek benne: Gyutay Katalint, Krupiczer Ferencet és Fejes Pétert javasolta. Benkő önmagát és Cseri Tamást javasolta. Benkő hangsúlyozta: nem tudnak többet arról, mint amit Tatár Zoltán nyilvánosságot hozott (Márki-Zay Péter: és beszórólapozták vele a várost). Véleménye szerint ennek az ügynek három szereplője van: Tatár, a polgármester és a felesége. Kérte, csak ezt az ügyet vizsgálják.

Berényi Károly alpolgármester erre azt kérdezte tőle: ha ez tényleg három ember ügye, miért kezdeményeztek rendkívüli ülést? Nem emlékszik, minthogy 2006 óra köztudott korrupt ügyekben vagy a családtagok városházi alkalmazása kapcsán Benkő felszólalt volna valaha..

Cseri Tamás a polgármesternek azt mondta: vizsgálóbizottságot szeretnénk, mely az érintettek meghallgatásával tárja fel az ügyet. Nem tudjuk, hogy Tatár Zoltán igaz vagy hamis képet tett fel arról, hogy az Ön hozzátartozója adatot kért tőle. Felhívta a figyelmet, hogy boszorkányüldözés, ha magánszemélyek ügyeit tárgyalja a testület.

Márki-Zay Péter módosító javaslata: bizottság vizsgálja az adatvédelmi incidens, illetve a hozzátartozók alkalmazását a városházán. Ezt 9 igen szavazattal elfogadták.

Cseri Tamás és Benkő Zsolt erre azt nehezményezték, hogy az eredeti előterjesztésről nem szavaztak, csak a polgármester módosító javaslatáról. Kérte a jegyző állásfoglalását.

A polgármester javasolta, ne három, hanem ötfős legyen a bizottság. 10 igen szavazattal, 5 tartózkodással így is döntött a testület..

Horváth Zoltán képviselő kifogásolta, hogy a bizottságban csak egy helyet kapnának a javaslatot tévők. Cseri Tamás azt mondta, hogy nem kíván részt venni a bizottságban, mert a polgármester félrevitte az ügyet, a többi (ügy) előrángatásával. Azt mondta,ha így nem megy, a hatósághoz fognak fordulni!

Márki-Zay Péter erre azzal reagált: ha eddig tudtak az ügyekről, miért várnak egy éve a beígért elszámoltatással? A Fidesz frakció tagjai erre kivonultak a teremből.

14.08.: Fejes Pétert, Gyutay Katalint, Krupiczer Ferencet, Lőkösné Nagy Saroltát és Benkő Zsoltot választották a bizottság tagjainak. Politikusok hozzátartozói városi alkalmazását is vizsgálják, nem csak az adatvédelmi incidenseket, s a Tatár Zoltán által közzétett posztban szereplő állítást.

Azaz a vizsgálóbizottság tagjai a közgyűlés felhatalmazása és megbízása alapján vizsgálják majd nem csak azt, hogy Márki-Zay Péterné Vincze Felícia milyen alapon fért hozzá, ha hozzáfért, a titkarsag@hodmzovasarhely.hu email címhez (ilyennel összefüggésbe hozható incidensről Gortva Tamás információbiztonsági felelős nem tudott beszámolni), de azt is, hogy korábban mely politikusok hozzátartozóit alkalmazták – ha megtették – a városházán vagy a városi intézményeknél, cégeknél. És azt is, hogy melyek voltak az adatvédelmi incidensek.

Gortva Zoltán az előterjesztésben leírt négy adatvédelmi incidens helyett szóban hetet említett. De közölte, az ezzel kapcsolatos információk nem nyilvánosak.

14.19.: Juhász Róbert adatvédelmi tisztviselő elmondta: az adatvédelmi incidenseket kötelező bejelenteni az információs és adatvédelmi hatóságnak. Majd a közérdekű adatigénylésekről szólt.

14.35.: A testület elfogadta a beszámolót, ahogy a városi cégek fenntartásával kapcsolatos komfortlevélről szóló előterjesztést is.

adatvédeleminformatkiai incidensekVásárhelyvizsgálóbizottság