Szegeden is, miután a programot finanszírozó Európai Bizottság szerint fenáll a korrupciós veszély.
A Népszava információi szerint em kaphatnak friss támogatásokat az Európai Unió által finanszírozott Erasmus+ együttműködési és oktatási csereprogramból, valamint a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogramból azok a magyarországi felsőoktatási intézmények, amelyek közérdekű vagyonkezelő alapítványi formában működnek vagy ilyen alapítványok tartanak fenn.
A közösségi finanszírozás leállításáról szóló döntést december 15-én hozták meg az EU pénzügyminiszterei, amikor a korrupciós veszélyek miatt befagyasztották a Magyarországnak 2021-2027 között járó felzárkóztatási támogatások csaknem egyharmadát. Ezzel együtt adták ki az utasítást, hogy nem köthető új megállapodás alapítványi egyetemekkel.
Brüsszel a finanszírozást ideiglenesen függesztette fel, mert összeférhetetlennek tartja, hogy a privatizált, de még állami finanszírozásban részesülő egyetemek kuratóriumaiba fideszes politikai kinevezettek kerültek. A felfüggesztés a tavaly december 15-e előtti pályázatokat nem érinti.
Navracsics Tibor, az uniós forrásokért is felelős területfejlesztési miniszter az RTL híradójának azt mondta erről: Bízom benne, hogy csak félreértésről van szó, és az Európai Bizottság nem a magyar diákokkal akarja megfizettetni a magyar kormánnyal esetleg fennálló vitájának az árát.”
De mi is az Erasmus+ program?
A program támogatja az európai oktatási térségben, a digitális oktatási cselekvési tervben és az európai készségfejlesztési programban meghatározott prioritásokat és tevékenységeket. A program emellett:
- elősegíti a szociális jogok európai pillérét,
- végrehajtja az EU 2019–2027-es időszakra szóló ifjúsági stratégiáját,
- fejleszti a sport európai dimenzióját.