5 milliárd forint elköltése után arzénos víz helyett fertőző vizet sikerült előállítani – jelentette ki Mucsi Tamás makói önkormányzati képviselő, a Csongrád-Csanád Megye Közgyűlés DK-s frakcióvezetője a makói víztoronynál megtartott sajtótájékoztatóján szerda délelőtt.
Mucsi elmondta, a kivitelezők maradéktalanul felvették a díjazásukat, úgy, hogy nem sikerült egészséges ivóvizet juttatni Makóra és a kistérségbe (Ambrózfalva, Csanádpalota, Csanádalberti, Ferencszállás, Földeák, Kiszombor, Klárafalva, Kövegy, Makó, Makó-Rákos, Maroslele, Nagylak, Óföldeák, Pitvaros). Pedig 2015 decemberében kiadtak egy közleményt a projekt sikeres lezárásáról, ez a mai napig olvasható Makó város honlapján.
Az első ütem után jött a javítóprogram javítása, ami szintén sikertelenül zárult, a készültség 95%-on megrekedt, ezért nem lehet ráengedni a hálózatra a tisztított vizet, marad az arzénos. A víztorony mellett lévő konténer hivatott ellátni a makóiakat egészséges ivóvízzel, 2 csap jut 21 ezer lakosra. Mivel 14 településen nem sikerült a program, mindenhol hasonló konténerek vannak kirakva, ez évente közel 17 millió forintba kerül – ez a szeptember végi testületi ülésen derült ki. A makói képviselők azt is megtudták az Alföldvíz szakembereitől, hogy bakteriális fertőzés van a rendszerben, ezért nem lehet használni.
Június 10-én, a választások után egy nappal pedig megjelent a Magyar Közlönyben, hogy a 83%-ban uniós forrásból megvalósuló projektet nem finanszírozzák, ezért az államnak kell átvállalnia, vagyis az adófizetőknek.
Mucsi Tamás felidézte: az ügyben a térség országgyűlési képviselője, Lázár János utoljára 2017-ben szólalt meg. Akkor azt mondta, hogy az elhibázott ivóvízminőség-javító programért a felelősöknek börtönben a helye.
Felszólítom Lázár Jánost, hogy a térség képviselőjeként járjon közbe, hogy találjuk meg a felelősöket!
A DK Vadai Ágnes és Varju László országgyűlési képviselőkön keresztül írásbeli kérdéssel fordult Polt Péterhez. A kérdést, miszerint „vizsgálja-e az ügyészség, hogy a Makó és Térsége Ivóvízminőség-javító program kapcsán történt-e közokirat-hamisítás vagy hűtlen kezelés vagy más bűncselekmények?” feljelentésként értékelte és a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Irodájának továbbította.
Furcsa módon a Makói Városi Televízió ügyvezetője, jelen esetben riportere arról próbálta győzködni az interjúalanyt a sajtótájékoztatón, hogy a Nemzeti Népegészségügyi Központ tájékoztatása ellenére az arzénfogyasztás nem okoz rákos megbetegedést; valamint nem az arzénos vizet isszuk Makón és a térségben, mert az nincs rákötve a hálózatra.