A Fidesz-KDNP vásárhelyi szervezeteinek meghívására nagyjából kétszáz-kétszázötvenen jöttek el csütörtök késő délután a Kossuth térre, hogy egy nappal korábban, március 14-én emlékezzenek nemzeti ünnepünkre, március 15-re. Az ünnepségen beszédet mondott Walterné Böngyik Terézia, a Szeretem Vásárhelyt Egyesület tagja.
Körülbelül 200-250 vásárhelyi jött el a Fidesz és a KDNP vásárhelyi szervezete által megrendezett ünnepségre, hogy együtt emlékezzenek az 1848/49-es szabadságharc hőseire.
A himnusz közös eléneklése után Walterné Böngyik Terézia mondott beszédet az egybegyűlteknek. – Azokra emlékezünk most, akik a legdrágábbat adták azért, hogy ma egy szabad, független Magyarországon élhetünk – kezdte szónoklatát, amelyben ezután elhangoztak a kormánypárt sokat hallott fő üzenetei is. Béke, szabadság, egyetértés – erre a háromra van leginkább szükség – emelte ki Walterné, majd beszédében először e három fogalmat járta körül. „Háború dúl Európában, ami nekünk, magyaroknak sem jó„, „Most is vannak, akik rá akarják kényszeríteni akaratukat a magyarokra, akik zsarolnak bennünket, ha nem úgy táncolunk, ahogy ők fütyülnek”, de mi nem engedünk a zsarolásnak, „az idegen eszméknek” – sorolta.
Ezután a beszéd fő mondanivalója az „egyetértés” fogalma körül forgott, amiből, szerinte, Hódmezővásárhelyen különösen kevés van, hiszen itt „pár éve szétverték az egyetértést.„
– Arra valók a jók, hogy egyetértsenek – idézte Walterné Kossuthot. (Kossuth eredeti mondata egyébként így hangzik: A bosszuálló Isten megtorolja a jogtalanságot és igazságtalanságot harmad- és negyediziglen, mindazokban, kik ezt elkövették, mindazokban, kik elkövetni engedték, mert arra valók a jók, szabadok, mint az emberek, mind a népek között, hogy egyetértsenek, a rosszak, zsarnokok pedig, hogy meghasonljanak. Ébredjetek fel ó népei s nemzetei Európának. Magyarország terén Európa szabadsága döntetik el.)
– Akkor ér véget egy nehéz, érzelmi őrültségekkel terhelt időszak, ha a jövő erői már ott sorakoznak szavaim mögött – tett utalást a helyi közéletre Walterné, amit így toldott meg: – A nehéz évek legyőzhetőek. Majd saját politikai közösségét biztatva pedig így fogalmazott: – Felelősek vagyunk azért a közösségért, amelynek jövőjét együtt kell formálnunk. Ne hagyjuk, hogy ezt bárki elvegye tőlünk! […] ne engedjünk az erőszaknak, ne engedjünk a megtévesztésnek. […] Hozzuk vissza városunk régi fényét! – ebben szerinte a régi, ’48-as szabadságharcosok adnak iránymutatást, hitet, hogy a nehéz idők legyőzhetők – zárta beszédét Walterné Böngyik Terézia.
A Fidesz-KDNP ünnepi megemlékezését Kotormán Barka éneke és Somogyi Attila harmonikajátéka foglalta keretbe, majd a rendezvény végén mindenki elhelyezett egy-egy szál virágot a Kossuth szobor körül.
Nemzeti ünnepünk ma a városi megemlékezésekkel és a városháza felújított tornyának avatásával folytatódik – a programokról bővebben itt írtunk.