Közgyűlés – percről percre (folyamatosan frissül)

Ma 9 órakor aranyoklevél átadással kezdődik a június 9-én megválasztott testület első rendes közgyűlése. Kövesse nyomon percről-percre tudósításunkat.

A mai közgyűlés nyitányaként Tót Imréné Rakonczai Judit Mária nyugdíjas óvónő kapta meg aranyoklevelét, több évtizedes pedagógiai munkájának elismeréseként. 

Judit Hódmezővásárhelyen a Frankel Leó Közgazdasági Technikumban érettségizett 1969-ben, ezt követően a Gorzsai Állami Gazdaságban adminisztrátorként dolgozott közel 3 évet. Szerette a munkáját, de érezte, hogy nem ezt szeretné csinálni, ezért a továbbtanulást választotta. A Szarvasi Óvónőképző Intézetben végzett 1974-ben.

Óvónői munkáját a Kun Béla Általános Iskolához tartozó Vörös Lobogó utcai óvodában egy 43 fős nagycsoportban kezdte. Ez feladta a leckét, de hamar belejött, és nagyon megszerette hivatását. Több, mint 36 év munkaviszony után innen, az első munkahelyéről ment nyugdíjba. 

Munkája során több továbbképzésen vett részt. Kiemelkedően fontos, és hasznos volt számára a logopédiai képzés, amelyet kiváló minősítéssel végzett el.

Az évek alatt volt olyan időszak, amikor délelőtt nagycsoportban volt, délután pedig iskolaelőkészítő csoportot vezetett.

Nagyon sok sikeres bemutatót tartott szülőknek, kollégáknak, vezetőknek, testnevelő tanároknak, ezek mind azt erősítették benne, hogy ez a hivatás igazán neki való. Ma is hálás azért, hogy ezt a hivatást választotta.

Munkatársaival jó viszonyt ápolt, munkáját lelkiismeretesen, odaadással végezte.

Szakmai példaképeinek tekinti Francisztiné Erzsike óvodai felügyelőt, Magonyné Eszter vezető óvónőt, Dr. Bagi Rozália és Kunos Andrásnét a szarvasi intézet tanárait és nem utolsó sorban Balog Imsit. Ők azok a szakmai és sportszerető tanárok, akik által igazi pedagógus lett. A mai napig hálával, szeretettel gondol rájuk.

Tót Imréné Rakonczai Judit Mária kitüntetéseket is kapott, 1990 június 1-én „Eredményes munkáért” elismerésben részesült, 2008-ban pedig Pedagógus Szolgálati Emlékérmet kapott.

9:37 – Markó Csaba fideszes képviselő szólalt fel először a napirend előtt, beszédében az aradi vértanúk síremlékének állapota miatt emelt panaszt. Felhívta a figyelmet Gallyas Miklós, az Őszi Tárlat alapítójának fejfájának hiányára.

Átadták Tót Imréné Rakonczai Judit Mária óvónő pedagógiai aranyoklevelét

Gyöngyösi Ferenc alpolgármester megnyugtatott mindenkit, a múzeum már dolgozik a Gallyas-kopjafa restaurálásán.

9:43 – A Hódmezővásárhelyi Ótemplomi Református Egyházközséggel való egyeztetés kezdeményezéséről szavaz a közgyűlés.

Márki-Zay Péter polgármester arról tájékoztatta a közgyűlést, hogy a református egyház képviselői nem fognak megjelenni a közgyűlésen, mert Szegeden éppen az egyházközség és az önkormányzat közötti per zajlik, később Gyöngyösi alpolgármester is részt vesz ezen. 

9:57 – Rátértek a Hódmezővásárhelyi Egyesített Bölcsődékben a gyermekek napközbeni ellátásáról és a gyermekétkeztetés térítési díjáról szóló rendelet módosítására, 

Régebben Kis Andrea javaslatára azok, a gyerekek hiányzása esetén nem kellett térítési díjat fizetni, ezt most a bölcsőde kérése megváltoztatták. Brujmann Krisztina intézményvezető egyébként rosszulléte miatt nincs jelen a közgyűlésen.

10:11 – A közterületek használatáról és annak díjáról döntenek. Utánfutókat sem lehet ezentúl közterület-használati díj megfizetése nélkül az utcán tartani. A díj 24 óra után fizetendő, illetve amennyiben az utánfutó gépjárműhöz csatlakoztatva áll, abban az esetben nem kell fizetni. A testület megszavazta a 800 ft/nm/hó díjat.

10:15 – Az képviselők illetményének emeléséről dönt a közgyűlés. Jelenleg ezt a kormány mintegy 100%-al szeretné emelni. A polgármester jelenleg 1,3 millió forintot, a képviselők 195 ezer forintot kapnak. A hatályos rendelet a polgármester illetményének 15%-ával megegyező mértékú havi tiszteletdíjat állapít meg a képviselők részére, mely 195 000,- Ft havonta. A jelenlegi szabályozás ennek következtében jelentős terhet róna a költségvetésre, ezért a 15%-ról, 10%-ra javasolt a csökkentése a képviselői tiszteletdíjnak.

Márki-Zay Péter szerint a képviselői díjak 15%-os indexálása jelenleg – mivel a város nem kap erre forrásokat a kormánytól -, nem lenne méltányos, ezért javasolja a 10%-os indexálást. Jovány Gyula képviselő hozzászólásában elmondta, szerinte egyik képviselő sem a pénzért ült be a közgyűlésbe. Javaslata szerint azoknak a képviselőknek a juttatásából vonjanak le bizonyos összeget, akik nem végzik rendesen munkájukat. Az aljegyző az SZMSZ módosítását javasolta, ezt majd a következő közgyűlésre ki fogják dolgozni.

Turi Csaba szerint nagyon rossz üzenete van annak, ha még a munka megkezdése előtt máris megemelik a juttatásaikat, ezért ő maga tartózkodni fog.

A polgármester elmondta, hogy a fizetésemelések nem az önkormányzati képviselők szavazatán múlnak, mivel az országgyűlés döntött így. Arra buzdította Turi Csaba képviselőt, hogy a csökkentést szavazza meg, az emelést „Navracsics miniszter úr és a 135 bátor ember” úgyis megteszi.

10:33 – 15.000 forintról 16.500 forintra emelik az idősek számára évente egyszer utalható szociális támogatás összegét.

10:40 – Az önkormányzat és a nemzetiségi önkormányzatok közötti együttműködési megállapodások felülvizsgálata megtörtént és jóváhagyták. Az önkormányzat továbbra is biztosít helyet és továbbra is segíti a kisebbségi önkormányzatok munkáját.

Megemelik az idősek számára évente egyszer utalható szociális támogatás összegét
Megemelik az idősek számára évente egyszer utalható szociális támogatás összegét

10:42 – Mártély önkormányzata úgy döntött, megszünteti a Vásárhellyel való közös hivatalt, ezt a vásárhelyi közgyűlésnek is meg kell szavaznia, nincs más lehetőségük. A közös hivatal megszüntetése rengeteg többletmunkát okoz az elkövetkező időben a vásárhelyi vezetésnek. A következményekről itt írtunk bővebben.

Márki-Zay Péter elmondta, hogy a városkártyával elérhető ingyen utazást meg kell szüntetniük a mártélyiak számára. „Ezeket a szolgáltatásokat ezentúl Székkutastól fogják megkapni, biztos vagyok benne” – fogalmazott a polgármester, hozzátéve, úgy hírlik, Ambrus István mártélyi polgármester az üdülőterületet is el szeretné tulajdonítani, ez szerinte – mint Trianon óta minden területvesztés – felháborító.

10:50 – Az önkormányzatnak minden évben kötelező közmeghallgatást kell tartani a lakosságot érintő fontos kérdésekről, eddig három javaslat érkezett: zöld-stratégia, közvilágítás és parkolás.

Az időpont még nem ismert, de annyit lehet tudni, hogy a novemberi közgyűlés után fogják megtartani. Újabb javaslat nem érkezett, úgyhogy ezekben a témákban tartják majd.

10:57 – Meghatározták hogy a belső ellenőrzés az elkövetkező években mit helyez majd fókuszba. Eszerint 2025-ben a pénzügyi ellenőrzés, ‘26-ban az IT és adatvédelem, ‘27-ben humán erőforrás és szerződéskezelés, azt követő évben pedig az infrastruktúra és eszközkezelés lesz majd a belső ellenőrzés kiemelt fókuszában.

11:03 – Elfogadták Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzatának 2024. évi éves összesített Közbeszerzési Tervét, illetve a Beszerzési és a Közbeszerzési Szabályzat módosítását is. Szél István fideszes képviselő a napirendi pont kapcsán aktivizálta magát, első körben kioktatta a Beszerzési Csoport vezetőjét, hogy figyeljenek a táblázat összeállításánál a kormányrendelet betartására, de azt viszont nem volt hajlandó elárulni, hogy pontosan mire gondolt.

Kisebb huzavona után tisztázták, hogy a beszerzés és a közbeszerzés két külön fogalom, azt is sikerült megtudni, hogyan zajlik a borítékbontás emailek esetében. Eszerint a hivatal dolgozói egy adott mappába rendezik a kinyomtatott e-maileket, majd a pályázat leadási határideje után adott időpontban hasonlítják össze, hogy melyik a legjobb ajánlat. A hivatal e-mail-rendszere informatikai biztonsági szempontból védett.

11:10 – Rátértek az önkormányzati tulajdonú ingatlanok haszonbérletét érintő kérdések megvitatására. Megszavazták, hogy felülvizsgálják azokat, szakvéleményezik és ezt terjesztik majd a testület elé.

Elfogadták a város 2024. évi éves összesített Közbeszerzési Tervét
Elfogadták a város 2024. évi éves összesített Közbeszerzési Tervét

11:14 – A Nyugdíjas Lakópark mögötti területen egy lakóházakból álló park megépítése régi terv, most folytatni kívánják a 2007-ben elkezdődött munkát. A közgyűlésen eldöntötték, hogy a mintegy 9 hektáros területet megvásárolják a tulajdonosoktól.

11:19 – A Tornyai János Múzeum, a Könyvtár és Művelődési Központ kezelésében lévő ingatlanok energiatakarékossági döntései kerültek a képviselő-testület elé. Markó Csaba sajnálatát fejezte ki amiatt, mert szerinte az Emlékpont kihasználtsága jelentősen elmarad az évekkel ezelőtti állapottól.

Az Emlékpont, a Zsinagóga és a Magyar Tragédia 1944 kiállítóhely novembertől márciusig tartó bezárásáról döntött a testület. Márki-Zay Péter közben elmondta, hogy évek óta folyik ilyen módon energiatakarékosság, bár az első alkalommal hiába zárták le az épületet, „a kollégák elfelejtették lezárni a fűtést”.

Bernátsky Ferenc vezető-helyettes elmondta, hogy a kiállító terek 10 fős csoportok számára, előzetes bejelentkezés alapján november után is látogathatóak lesznek, az öt fő pedig, akit érint a téli bezárás, a múzeumban fog dolgozni ebben az időszakban. Jovány Gyula a Tourinform iroda további működésére kérdezett rá, amely novembertől a strand épületében működik majd.

Arany-Tóth Katalin képviselő kifejtette, hogy egyetért Markó Csabával abban, hogy „sajnos olyan világban élünk, amikor a kultúra rovására takarékoskodunk”, ennek kapcsán javasolta a rendhagyó tanórák intézményének újbóli bevezetését. A polgármester kiemelte, hogy csoportos igény esetén az időjárás miatt zárva tartott intézmények is látogathatók lesznek.

11:41 – A Hódmezővásárhelyi Kapcsolat Központ főigazgatói álláshelyére pályázatot írnak ki, mivel a jelenlegi vezető, Lajos Tibor szerződése lejár. A pozíciót öt évre írhatják ki, a képviselők közül Turi Csabát delegálták abba a szakértői bizottságba, amelyik a pályázatokról fog dönteni. A polgármester megköszönte Lajos Tibor eddigi munkáját és elmondta, számítanak a pályázatára.

Turi Csabát delegálta a közgyűlés a főigazgatói pályázatokat elbíráló szakmai bizottságba
Turi Csabát delegálta a közgyűlés a főigazgatói pályázatokat elbíráló szakmai bizottságba

11:46 – Mivel nem folytonos a polgármester munkavállalói jogviszonya, akkor sem, ha októbertől folytatódik a munkája, ezért a szabadságot meg kell váltani. Ez a polgármester esetében 28 nap, Gyöngyösi alpolgármester esetében 7 nap. A kiváltott szabadságok vásárhelyi történetéről itt írtunk korábban. Márki-Zay Péter azt is hozzátette, hogy az így kapott összeg jelentős részét jótékony célra fordítja majd.

A szokásos polgármesteri szabadnapokról is szavaztak, Márki-Zay elmondása szerint tegnap fél napig nem volt bent a hivatalban és egész napra vette ki a szabadságot.

11:52 – A szabadkígyósi Wenckheim-kastély kapcsán Márki-Zay Péter arra biztatta az összes önkormányzatot, hogy a nemzeti kincsek megmentése érdekében gondoskodjanak arról, hogy azok ne kerüljenek magánkézbe, hanem maradjanak meg köztulajdonban. Egy szakértő vállalta, hogy minimális költség fejében elkészíti október végére a 10, illetve a 30 éves üzleti tervet.

Jovány Gyula szerint nem vet jó fényt a történetre, hogy éppen most szavazták meg a kulturális intézmények takarékossági okokból történő bezárását, most pedig egy 100 milliós veszteséggel működő kastélyt akarnak átvenni. Arra is felhívta a figyelmet, hogy jól kell kommunikálni a lakosság felé a helyzetet, hogy ne vádolják őket azzal, hogy kastélytulajdonosokká válnak. Márki-Zay válaszában megjegyezte, hogy „csak egy kastélytulajdonost ismerünk Vásárhelyen”.

Szél István nagyjából megismételte Jovány képviselő szavait, csak éppen papírlapból olvasta fel, ahogyan azt is, hogy milyen feltételeknek kell még megfelelnie a kastélyok „örökbefogadóinak”. A kormánypárti képviselő amiatt is aggodalmát fejezte ki, hogy a kastély örökbefogadása 30 évre szól, ami hat önkormányzati ciklusnak felel meg. Arra kérte a testületet, hogy ne szavazzák meg a javaslatot, „mert különben falnak megyünk”.

Márki-Zay Péter kifejezte reményét, hogy a Fidesz nem lesz még 30 évig hatalmon, és egészen biztos abban, hogy ha a rendszerváltás megvalósul, akkor az elszámoltatás nyomán a kastélyok is visszakerülnek azoktól, akik most örökbefogadják azokat. Felhívta a figyelmet arra is, hogy Vásárhely az elmúlt 5 évben sokkal jobban fejlődött, mint az azelőtti évtizedekben.

Nem fogunk eladósodni, nem fogjuk túlvállalni magunkat, mert okosabbak vagyunk és nem lopunk

– hangsúlyozta a polgármester, aki úgy véli, ennél jobb beruházást jelenleg nem tud elképzelni, mivel ha beletesznek 200 milliót, a város birtokába kerül egy milliárdos értékű ingatlan.

Jovány Gyula azt javasolta, hogy egy szakértői csapat vizsgálja meg a kastély állapotát
Jovány Gyula azt javasolta, hogy egy szakértői csapat vizsgálja meg a kastély állapotát

Berényi Károly alpolgármester a vargyasi Daniel-kastély példáját említette, amelyet Esztergom mentett meg. Szél István szerint egy majdani esetleges rendszerváltásra nem lehet építeni. Kockázatosnak látja a vállalkozást, mert amikor ott járt, akkor azzal szembesült, hogy a Wenckheim-kastély emeleti és pince-része egyáltalán nincs felújítva.

Márki-Zay Péter szerint még akkor is megéri a befektetés, ha a felújításra fordítanak félmilliárd forintot. Szerinte Lázár János sem örülne, ha a kastélyt Vásárhely fogadná örökbe. „A mi számunkra a nemzeti tulajdon nemzeti tulajdonban tartása a lényeg.”

Petrovics György aljegyző felhívta a figyelmet, hogy most csak a pályázat benyújtásáról döntenek, nem pedig a szerződés aláírásáról.

Markó Csaba beszámolt arról, hogy egyszer áldatlan körülmények között szállt meg a Berényi doktor által említett erdélyi kastélyban, ahol matracokon kellett aludniuk. Az erdélyi kastélyokról általánosságban elmondta, hogy sok ingatlan inkább kúriának nevezhető, másrészt sok kastély magántulajdonban van. Kiderült, hogy nemcsak Szél István tekintette meg a szabadkígyósi kastélyt személyesen, Markó Csaba is járt ott családjával. A képviselő úgy látja, hogy Vásárhely nem tudja bevállalni ezt a szigorú szabályozású feladatot.

A polgármester nem hisz Lázár Jánosnak, amikor a mostani szabályozásokról beszél a kastély-törvény kapcsán, mivel a dohányboltok kapcsán is az történt, hogy miután kiosztották saját berkeikben a koncessziókat, hirtelen megváltoztatták a törvényt.

Szél István felelőtlenségnek tartja, hogy Márki-Zay nem látogatta meg a szabadkígyósi kastélyt, ismeret hiányában pedig blődségnek tartja, hogy Vásárhely örökbe akarja fogadni az épületet, továbbá szemére vetette azt is, hogy „előtörtek az érzelmei” a kastélyügyben, bezzeg a fizetésemelése kapcsán nem szidta a kormányt. „Visszatérhetünk rá’” – reagálta a polgármester.

„Lázár János érzi úgy, hogy kiénekelnénk a sajtot a szájából” – jegyezte meg Márki-Zay, aki a vita során többször elmondta, hogy szerinte Lázár vagy egy strómanja szeretné ezt a kastélyt megszerezni. Azt külön leszögezte, hogy nem vitatja el Lázár János vitathatatlan kastély-ismereteit.

Jovány Gyula egyetértett Szél István néhány gondolatával. Csoportos látogatást javasolt egy olyan szakértői csapatnak, amely kidolgozza majd az üzleti tervet. Közben az is kiderült, hogy a teljes kikért dokumentációt a képviselők megkapták, ám azt nem tudták megnyitni. A képviselők közül csak Szabó Ferenc tudta megnyitni a dokumentumokat.

Szél István, bár azt ígérte, ehhez a témához nem fog többet hozzászólni, megjegyezte, hogy nem minden kastély esetében az a cél, hogy szállásadó helyként üzemeltessék. Azt is hozzátette, Márki-Zay Péter „csak azért ragaszkodik a kastélyhoz, mert Lázár János”. A fideszes politikus név szerinti szavazást kért, erre Márki-Zay megmutatta a táblát, ahol pontosan nyomon lehet követni a szavazás menetét, szerinte a jegyzőkönyvbe azért kell bekerülnie, hogy az utókor láthassa, ki melyik oldalra állt. Ez csak a Fidesz-frakció és Turi Csaba szerint fontos, de ez elég lett ahhoz, hogy név szerint szavazzanak.

Végül a testület 8:4 arányban, egy tartózkodás mellett megszavazták: Vásárhely megpályázza a Wenckheim kastélyt.

Hódmezővásárhelyképviselőközgyűlésnapirendönkormányzatvárosházavásárhelyi hírek