Jelenleg a magyar láncok gyengébb hatékonysága, logisztikai rendszere, korszerűtlenebb technológiája, a szűkebb beszállítói kör miatt gyakran drágábbak a külföldi láncoknál – jegyezte meg a Népszavának Dávid Ferenc közgazdász.
Lázár János nemrég egy online konferencián és kerekasztal beszélgetésen beszélt arról, hogy erős, protekcionista politikát folytatnának a következő 10 évben a magyar élelmiszeripar érdekében, a külföldi kiskereskedelmi láncok ellen.
Az Áfeosz–Coop Szövetség elnöke, valamint a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség és a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezete üdvözölte ezeket a terveket.
Dávid Ferenc a Népszavának elmondta, a hazai termelők jó része nem képes mindig azonos minőségű és mennyiségű árut szállítani. Továbbá ha a multiknak mennie kellene, elvinnék a nemzetközi beszállítói körüket is, és kérdésese, hogy továbbra is vásárolnának magyar termékeket, ahogyan ezt most teszik. Jelenleg a multiknál 70-80 százalékos a magyar áruk aránya és a láncok külföldi hálózatukba is szállítanak magyar árukat.
A közgazdász szerint a Lázár-terv nagyon rossz üzenet minden fajta befektető számára.
A Népszavának Raskó György, agrárközgazdász, mezőgazdasági vállalkozó arról beszélt: azok az elképzelések, hogy legyen 80 százalékban magyar tulajdonú az élelmiszer kiskereskedelem, az élelmiszer-feldolgozás és így tovább, azok demagóg politikai szövegek, amelyeknek semmi közük a gazdasági élethez. Ugyanis ha ebben az országban piacgazdaságot építünk, működtetük, akkor ezek a javaslatok teljesen irracionálisak.