Koszorúzással és felolvasással emlékeztek az utolsó népi íróra Vásárhelyen

Koszorúzással és felolvasással emlékeztek az utolsó népi íróra Vásárhelyen

Kárász József halálának 26. évfordulója előtt tisztelegtek két helyszínen is.

Az író lakóházán elhelyezett emléktábla előtt Fehér József, a Kárász József Irodalmi Kör elnöke és Sulyok Csaba emlékezett Kárász Józsefre, majd helyeztek el koszorúkat az emléktábláján.

Ezt követően a Németh László Városi Könyvtár olvasótermében az író A templomkerülők című regényét ismertette Arany-Tóth Katalin.

De ki is volt Kárász József író, könyvtáros? 1914-ben Szegeden született, Hódmezővásárhelyen, a Református Bethlen Gábor Gimnáziumban érettségizett 1932-ben. Sárospatakon teológiát hallgatott, majd mikor egy írásáért kitiltották az összes magyarországi református középiskolából Kolozsvárott folytatta tanulmányait.

A megemlékezők az író egykori lakóhelyénél

Az Erdélyi Helikonban, az Ifjú Erdélyben, a Pásztortűzben jelentek meg munkái. Részt vett a Hitel című folyóirat alapításában. A teológiai akadémiát Budapesten fejezte be, majd 1935-ben tért vissza Hódmezővásárhelyre.

Az Egyetemi Kör tagjaként jelen volt a Márciusi Front megalakulásánál, szerkesztette a Hidat, a Márciusi Front rövid életű lapját. A népi írók elleni perek idején egy, a védelmükben írott cikke miatt kéthavi fogházra ítélték. 1938-1944 közt az Egyedül Vagyunk technikai szerkesztője, 1940-1944 közt az Új Magyarság újságírójelöltje. 1939-ben a Stádium kiadó alkalmazta, itt jelent meg első regénye, a Tanya. 1941-ben két újabb kötettel jelentkezett.

Haditudósítóként megjárta a frontot, majd Bajorországban került amerikai fogságba. Miután hazatért, 1945 májusában letartóztatták, börtönre ítélték háborús bűnösség vádjával, 1948-ban szabadult. 1993-ban a Legfelső Bíróság mentette fel a háborús bűnösség vádja alól.

Csak 1956 elejétől jelenhettek meg újra írásai a Vásárhelyi Szóban, a Tiszatájban, majd 1957-ben új könyve, A gyújtogató. 1958-ban került az akkor Hódmezővásárhelyen működő Csongrád Megyei Könyvtárhoz, ahol megalapította a helytörténeti gyűjteményt s kialakította a szabadpolcos rendszert.

Munkásságát. életművét 1989-ben a város Pro Urbe-díjjal ismerte el.

Arany-Tóth Katalinemléktáblafehér józsefKárász JózsefkoszorúzésmegemlékezésNémeth László Városi KönyvtárSulyok Csaba