Az iskolai oktatás 300. évfordulója alkalmából a Református ótemplomban zajlott ma tudományos konferencia.
– A 1723 januárjáról-februárjától meglévő iskolai házirendünk jelzi, hogy onnantól kezdve szervezett és folyamatos volt az oktatás a mai gimnáziumban. Arra gondoltunk, hogy ez megünnepeljük, ezért rendeztük meg a gimnáziumban tavaly az országos református tanévnyitót, vagy járt nálunk Berecz András mesemondó. Ez a mai egy kultúrtörténeti konferencia, ahol a gimnáziummá fejlődő oktatási rendszer kincseiből hoznak elő az iskolához kötődő előadók – mondta Bán Csaba lelkipásztor. Hozzátette: az elhangzott 20-20 perces előadások alapján még az idén egy könyvet is szeretnének megjelentetni. A 300 éves évfordulót bibliaismereti verseny színesíti majd, illetve májusban a diákok is ünnepelni fogják.
A mai tudományos konferencián Hegyi Ádám, a Szegedi Tudományegyetem docense: „Külföldiek” a vásárhelyi református gimnáziumban a 18. században, Zvara Edina, a Szegedi Tudományegyetem docense: 18. századi magyar nyelvű bibliák a vásárhelyi Bethlen Gábor Református Gimnázium könyvtárában, Imre Mihály,a debreceni egyetem professzora: A fiziko-teologizmus jellemzői Szőnyi Benjámin műveiben, Posta Anna, a debreceni egyetem tanársegédje: Szőnyi Benjámin latin nyelvű költészete, Imréné Barta Edit nyugalmazott gimnáziumi tanár: A gimnázium legrégebbi évkönyveinek bemutatása, Lázár István, a Szegedi Tudományegyetem docense: Protestáns iskoláztatás katolikus szemmel, Szabadi István, a Tiszántúli Református Egyházkerület Levéltára igazgatója: Az elnyert nyilvánossági jog jelentősége című előadásai hangzottak el.
Míg a délutáni szekcióban Bódi Katalin, a debreceni egyetem docense: Abai Nagy Ferenc francia nyelvből készült kéziratos műfordításai (J. C. Florina) a gimnázium könyvtárában, Kádár Ferenc nyugalmazott református lelkész: Vásárhely és Patak kapcsolata néhány személy élettörténete tükrében, Czeglédi Sándor, a Károli Gáspár Református Egyetem egyetemi adjunktusa: „Isten segítségével tehát én, az erőtlen lépek elő” – Egyház, vallás és a közösség szolgálatának eszméi Kovács Ferenc ifjúsága idején, valamint Simon Ferenc, a Bethlen Gábor Református Gimnázium mestertanára: A hódmezővásárhelyi református gimnázium kulturális emlékezete és Bethlen Gábor nevének felvétele, Őze Sándor, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem egyetemi tanára: Bethlen Gábor alakja a 20. századi históriagyűjteményben, Sipka Rózsa nyugalmazott tanár – ifj. Sipka Sándor, professzor: Németh László és a Sipka család kapcsolata, Imre László, a debreceni egyetem professzora: Németh László és a vásárhelyiség értéktudata (A száműzöttségtől az írófejedelemségig) című előadásai hangzottak/hangzanak el.