Méghozzá azért, mert egy pályázat segítségével defibrillátorokat vásárolt a város, amelyeket a Kovács-Küry Időskorúak Otthonában, illetve a Városháza portáján helyeznek el. Egyúttal tanfolyamot is szerveztek az újraélesztésről az idősotthon, a Polgármesteri Hivatal és a városi cégek dolgozóinak.
Egy pályázati lehetőség segítségével olcsóbban tudta beszerezni a város az adott esetben életmentő defibrillátorokat, amelyek nemrégiben meg is érkeztek az önkormányzathoz. A beszerzés előzménye az, hogy Lajos Tibor, az idősotthon vezetője segítséget kért Berényi Károly alpolgármestertől, hogy az intézménybe kerülhessen egy ilyen készülék.
A gyermekorvos alpolgármestertől megtudtuk: az önkormányzatnál ugyan volt egy ilyen készülék, ez viszont már használhatatlanná vált – a felújítása ugyanannyiba került volna, mintha egy újat szereznek be – így döntöttek az új készülék vásárlása mellett. Az idősotthonban elhelyezett készülék nemcsak az itt lakóknak, hanem a környéken élőknek is jól jöhet. A másik most beszerzett készülék a városházán lesz elhelyezve, hiszen arra nagyon sokan megfordulnak.
A távlati elképzelés az, hogy minden városrészben legyen egy bárki számára hozzáférhető defibrillátor, és természetesen olyan ember is, aki képzett az újraélesztésben – bár a készülék laikusok számára is könnyen kezelhető
– magyarázta a gyermekorvos.
A pályázatnak – amelyet a budapesti Szent Ferenc Kórház indított – része egy továbbképzés is, amelyet a békéscsabai kórházból ideérkező három szakember tartott a Kovács-Küry Időskorúak Otthona ápoló személyzetének, valamint a hivatal és az önkormányzati cégek önként jelentkező alkalmazottainak. Ennek keretében csütörtök délelőtt alapszintű újraélesztést oktattak a résztvevőknek.
A készülék kezelése egyébként igen egyszerű, kibontás és bekapcsolás után magától elmond mindent, amit tenni kell. Lajos Tibor, az idősotthon vezetője arról is beszámolt, hogy a ma lezajlott oktatást évenként szeretnék majd megismételni.
Nagyon fontos mindnyájunknak, hogy minél többen tudjunk a társadalomban segíteni embertársainkon
– fogalmazta meg a békéscsabai kórház egyik képzést tartó szakembere, Solti Árpád. – Ha ezt az eszközt hamar bevetjük, és meg tudjuk szüntetni a ritmuszavart, ami kiváltotta a keringés összeomlását, akkor van esély, hogy az újraélesztés sikeres legyen – hangsúlyozta a békéscsabai sürgősségi osztály szakembere.