Két akadályt egy csapásra: Vásárhelyért Brüsszelben

A polgármesteri hírlevelet a december 4-én megjelent Vásárhelyi Valóságban is olvashatják.

Magyarország mára az Unió legszegényebb országa lett a legmagasabb árakkal, ráadásul kormányunk sikerrel „megállította Brüsszelt”, nem jönnek az elmúlt évtized valamennyi magyar fejlesztését biztosító uniós források, nincs immár aranytojást tojó tyúk, minden számlát kifizető „amerikai nagybácsi”. A kormány sorra állítja le a beígért fejlesztéseket, kínai akkumulátorgyárakkal pótolja a kieső nyugati befektetőket, világrekord kamatot fizet a guruló dollárhitelekért, csak hogy ne omoljon össze a költségvetés. Az Európa-rekord infláció már régen elvette a nyugdíjasoktól a tavalyi emelést és a tizenharmadik havi nyugdíjat, a lakosság rosszabbul él, mint évtizedek óta bármikor. Hazánknak égető szüksége van a kormány korrupciója és jogsértései miatt elvett uniós pénzekre, hogy megállítsuk vagy legalább lassítsuk a zuhanást – ez most a legfontosabb feladatunk.

Nekünk Hódmezővásárhelyen ráadásul egyszerre két akadályt kell elhárítanunk. Először is azt kell biztosítani, hogy Magyarország megkapja az uniós mentőövet jelentő pénzeket a kohéziós és helyreállítási alapokból (és ne veszítse el még a területalapú mezőgazdasági támogatásokat is), másodjára pedig azt, hogy Lázár János ne tudja ezeket ellopni a vásárhelyiektől. Mindkét cél eléréséhez az Unió parlamentjén és kormányán keresztül vezet az út, ezért mentem múlt héten Brüsszelbe és tárgyaltam a kohézióért és a jogállamiságért felelős uniós biztosokkal, a költségvetési és a korrupcióellenes bizottság elnökeivel, a nagyobb parlamenti frakciók vezetőivel, valamint az Európai Ügyészség helyettes vezetőjével. Örömmel karoltam fel a pénzcsapok megnyitására Sandro Gozi frakcióvezető javaslatát arról, hogy amennyiben a magyar kormányra nem merik rábízni az uniós adófizetők pénzét, akkor állítsanak fel Magyarországon egy saját munkacsoportot a pénzek kiosztására, amely biztosítja, hogy a kormány akadályoztatása nélkül eljuthassanak a magyarokhoz az uniós források, így minden magyar település megkaphassa a neki járó pénzeket, fideszes és ellenzéki vezetésűek egyaránt. A javaslatot nemcsak a két uniós biztosnak, de az Orbán-kormánynak is figyelmébe ajánlottam, hiszen ez minden magyar közös ügye, közös érdeke, hogy a fejlődés ne álljon meg, sőt az is, hogy abból ne az ország egyetlenegy, leggazdagabb családja gazdagodjon, hanem minden magyar ember.

Hódmezővásárhelyen öt év alatt bebizonyítottuk, hogy a kormányzati elvonásokat, büntetéseket és a korábbi adósságok visszafizettetését is sikeresen kompenzáltuk a korrupció felszámolásával, felelősségteljes gazdálkodással. Költséges és fenntarthatatlan látványberuházások helyett bölcsődét nyitottunk, óvodákat újítottunk fel, játszóházat, játszótereket, csúszdaparkot és kempinget építettünk, hulladékudvart nyitottunk, műemlékeket újítottunk fel és parkosítottunk, ingyenessé tettük a buszközlekedést, szociális programokkal támogattuk a vásárhelyieket és fellendítettük a város kulturális életét. Hódmezővásárhely máris látványos fejlesztését azonban akkor tudjuk felgyorsítani, ha hazánk megkapja az uniós forrásokat, mi pedig az Unió segítségével elérjük, hogy azokat korrupt, diktatórikus politikusaink se tudják elvenni tőlünk, vásárhelyiektől. Mi ugyanis az európai, nyugati, keresztény értékrend szerint azt valljuk, hogy az adófizetők pénzéből nem a kiváltságosok szűk körének, hanem a közösség egészének kell gazdagodnia.

BrüsszelMárki-Zay PéterVásárhely