Kastélylopás: 15 milliárd forint ingyen elvihető!

Márki-Zay Péter polgármester hírlevele a november 4-én megjelenő Vásárhelyi Valóságban is olvasható.

Kétségbeesett kommunikációs kampányba kezdett Lázár János csapata, fizetett hirdetésekben napról napra egyre drágább kastély-felújítással és egyre nagyobb éves veszteséggel riogatják a vásárhelyieket. A kampány célja nem más, mint hogy Hódmezővásárhely városa ne merjen pályázni a szabadkígyósi Wenckheim-kastély ingyenes magánkézbe adására – kellemetlen lenne ugyanis, ha nem a kiszemelt strómanhoz kerülne a közpénztolvaj bűnözőknek kinézett nemzeti műemlékünk.

A városi kastélyszerzéssel kapcsolatban a vásárhelyi polgároknak három kérdésre kell választ kapniuk:

1.     Tétlenül nézzük a nemzeti műemlékek ellopását, vagy tevőleges részt vállalunk a közkincsek köztulajdonban tartásában?

2.     Mennyibe kerül ez valójában a városnak?

3.     Mikor és hogyan térül meg?

Az első kérdésre válaszoljunk a másik két válasz ismeretében.

Hogy mennyibe kerül Hódmezővásárhelynek a kastélymentés, azt a vételár, a működtetés nyereségessége, és a felújítások pénzigénye határozza meg. Lázár János programjában a legalább 15 milliárdos értékű kastélyt ingyen kaphatja meg Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város (de mielőtt hálát rebegünk miniszter úrnak, jegyezzük meg, hogy ő ezt a juttatást valaki másnak szánta…), a vételár tehát 0 Ft, azaz írd és mondd: nulla forint.

A dégi kastély és más nemzetközi sikertörténetek mutatják, hogy egy kastély üzemeltetése lehet nyereséges is, márpedig a takarékos és okos gazdálkodásban Hódmezővásárhely az elmúlt években nagy gyakorlatra tett szert (nemcsak a földutak gréderezésének az ára esett 1/30-ára, azaz a harmincad részére a strómanok kiiktatása után, de az őrzés-védés, a szemétszállítás, a buszközlekedés, a menza, a strand vízellátása, a banki és kommunikációs szolgáltatások és még sorolhatnánk). Lázár úr és adjutánsai immár évi 400 milliós veszteséggel riogatnak, miközben a szabadkígyósi kastély felújítás utáni bevételei és költségei között 50-100 milliónál nagyobb veszteségei eddig soha nem voltak – ezt kell nekünk pozitívba fordítani marketinggel és fegyelmezett gazdálkodással.

A felújításra a pályázóknak nincs konkrét összeg előírva, de Csepreghy úr Lázár megbízásából 8-10 milliárdot vizionál egy olyan kastély esetében, melyet nagyrészt már felújítottak 3 milliárdból (az uniós pénzekkel kapcsolatos visszaéléseket ismerve itt is feltételezhetjük, hogy ezt a felújítást egy tisztességes országban feleennyiből végezték volna el, igaz, abból senki sem lett volna milliárdos…). A városházánk északi homlokzatának és tornyának felújítását is 800 millió és 1 milliárdra becsülték elődeink, mi megcsináltuk harmadannyiból… A tízéves időszakra tehát még akkor sem jelent a városnak jelentős terhet a szabadkígyósi kastély további felújítása, ha abba nekünk kell majd befektetnünk.

A második nagy kérdés, hogy mikor térül meg Hódmezővásárhelynek a kastélymentési programba történő beruházás? Egyrészt persze azonnal: a későbbi folyamatos működtetés és felújítás ellenértékeként azonnal gazdagodik a város egy 15 milliárdos vagyonelemmel. Másrészt minthogy tulajdonba kapjuk, azt később busás haszonnal el is adhatjuk – igaz, a vállalkozás célja itt nem egy adott család, érdekcsoport vagy bűnszervezet gazdagítása, hanem a nemzet érdekeinek képviselete. A friss közvéleménykutatások és a kormánypárti megszólalások alapján akár azt is valószínűsíthetjük, hogy 2026-ban kormányváltás lesz. Egy nemzeti érzelmű, a hazai műemlékeket nemzeti tulajdonban tartó, és a korrupt elődöket keményen elszámoltató kormány, az ellopott vagyonnal együtt a nemzetnek vissza fogja szerezni a jelenlegi vezetőink által eltékozolt műemlékeinket is. Minthogy a korrupció felszámolása, valamint a jogállam és a demokrácia helyreállítása után újra jelentős források érkeznek majd az Európai Uniótól, ebből könnyedén megoldható lesz a politikai okból kivéreztetett önkormányzatok kárpótlása. Legkésőbb ebben a kárpótlási folyamatban visszakapja Hódmezővásárhely is a kastélymentésbe befektetett összeget, a ráfordított időt és energiát is figyelembe véve. Természetesen nem várunk majd extra profitot, csak a megmentett nemzeti vagyon tisztességes árát és a nemzet háláját, amiért 10 millió ember nevében volt bátorságunk szembeszállni az ország minden értékét kisajátító bűnszervezettel. Hódmezővásárhely tehát 2, 6, vagy 10 év múlva mindenképpen tisztességes feltételekkel értékesíteni fogja a kastélyt, egészen biztosan a pénzénél lesz.

Ezúttal tehát hazafinak lenni mindenképpen megéri, anyagilag is megtérül – ezért a válaszom az első kérdésre, miszerint akarunk-e megyei jogú városként szerepet vállalni a nemzet kincseinek megóvásában és köztulajdonban tartásában egyértelmű: IGEN!

HódmezővásárhelykastélyMárki-Zay PéterSzabadkígyósVásárhelyvásárhelyi hírek