Elfogadhatatlannak tartják a több mint 650 éves történelmi hagyománnyal rendelkező magyar felsőoktatást érintő döntéseket, és Ursula von der Leyen azonnali intézkedését kérik azoknak a magyar egyetemeknek a rektorai, amelyek az Erasmus-program finanszírozásának felfüggesztése miatt levélben fordultak az Európai Bizottság elnökéhez.
A 21, alapítványokba kiszervezett egyetem vezetői szerint „példa nélküli, hogy az Európai Bizottság javaslata alapján kihirdetett, és azonnal hatályba is léptetett tanácsi határozat – amely kizárja az egyetemek 182 ezer hallgatóját és 18 ezer oktatóját, kutatóját az Erasmus+, Horizont Európa és további direkt uniós finanszírozású programokból – modellváltott egyetemek vezetőinek, közösségének előzetes megkeresése, véleménykérése nélkül született meg”.
A rektorok úgy vélik, igazságtalan az eljárás, hiszen „az elmúlt évek során a magyar egyetemek az új modellben versenyképesebbek lettek”. A levélben von der Leyentől kérik a helyzet azonnali rendezését, valamint „a közösségüket ért becsületbeli és anyagi károkozás azonnali jóvátételét”. A levél csak azt nem említi, hogy kormánypárti politikusok ültek a kuratóriumokban, melyek ezeket az intézményeket irányítják, így az egyetemi autonómia komoly csorbát szenvedett. Azóta az EU nyomására sorra mondanak le a politikusok a kuratóriumi tagságukról, bár vannak olyan alacsonyabb beosztású tisztségviselők, akik ezt még nem tették meg.