Két, a Világ Igaza kitüntetéssel elismert, a második világháború vérzivataros évei alatt saját biztonságuk kockáztatásával zsidó életeket mentető asszony életútját és példaértékű tetteit mutatja be Dr. Nagy Gyöngyi történész a Magyar Tragédia 1944 Kiállítóhelyen – tájékoztatta a Vásárhelyi Médiacentrumot a Tornyai János Múzeum.
Az önmagát a „szerencse lányának” nevezett Karig Sára 1944-től a Svéd Vöröskereszt gyermekosztályán Raoul Wallenberg által szervezett vöröskeresztes misszióval együttműködve dolgozott, és számos zsidó gyermek, magyar katonaszökevény, angol hadifogoly köszönhette neki életét. Többek között olyan módon is, hogy e vészterhes hónapok alatt papíron nyolcszor is házasságot kötött így juttatva hivatalos iratokhoz a menekülőket.
A hírhedt, a kommunista hatalomátvételt előkészítő 1947. évi választásokon tapasztalt kékcédulás csalásokat azonnal jelentette, emiatt a magyar állambiztonság letartóztatta és átadta a szovjet hatóságoknak. Az egyik leghírhedtebb, az északi sarkkörön túli szovjet kényszermunkatáborba, Vorkutára deportálták mindenféle ítélet nélkül. Több mint hat évet töltött az örök fagy birodalmában lévő rabtelepen, majd hazatérését követően különböző kiadók szerkesztőjeként, illetve műfordítóként tevékenykedett.
A most hétfői előadáson a későbbi költő, műfordító, szerkesztő Karig Sára (1914-199) tragikus, fordulatokkal teli életéről hallhatnak az érdeklődők, október 14-én 17 órai kezdettel a vásárhelyi zsinagóga mögötti egykori izraelita népiskola termében.