Általában elégedettek azok a vásárhelyi pedagógusok, akiket megkérdeztünk béremelésükkel kapcsolatban, az oktatási rendszer általános problémái és a leterheltség gondja viszont ezután is orvosolásra vár.
Vegyesen fogadta a pedagógustársadalom az oktatásban bevezetett béremelést. Főként az idősebb, tapasztaltabb kollégák érzik úgy, hogy keveset nőtt a fizetésük, ráadásul bérfeszültség is keletkezett, mert a sok éve pályán lévők alig kapnak többet, mint a pályakezdők. Az általunk megkérdezett vásárhelyi tanárok többsége azonban elégedett, mert jelentősen nőtt a fizetésük, ennek ellenére egyelőre óvatos optimizmus jellemzi őket.
– Senki nem tudja, ki mennyit keres. A szakszervezetek által gyűjtött információk szerint mindenki a sávok legalját kapja, életkort nem vesznek figyelembe. Néhány olyan kollégával beszéltem csak, aki már több mint 30 éve tanít, és nekik már van valamekkora emelkedés, de egyébként mindenki a minimumra lett beállítva – mondta el a VTV-nek Szemán Ákos, a Németh László Általános Iskola és Gimnázium tanítója. – Ezzel nem tudom, hogy tudják motiválni a kollégákat arra, hogy aki Ped. I-ben van, Ped. II-be lépjen, amikor kb. 10 ezer forint bruttóban a különbség – tette hozzá.
Az általános iskolai tanító szerint nagyon szép és jó, hogy megtörtént a béremelés – sokaknak az infláció mértékében, van akinek egy picit fölötte – de egyéb követeléseik is voltak a pedagógusoknak. Ettől az oktatás helyzete nem oldódott meg.
– Az, hogy a gyerekeknek jobb legyen, amiért korábban tüntettek, sztrájkoltak, még nem egészen látjuk, ettől hogyan oldódna meg. A legfontosabb az lenne, hogy a gyerekek számára olyan tankönyvek, olyan oktatás legyen, hogy megfelelő módon tudják megtanulni a tananyagot – emelte ki. Ehhez az is elengedhetetlen, hogy megfelelő számú pedagógus legyen, ami az ő iskolájában adott, de sokfelé nem szakos tanár tanítja az adott tantárgyat. – Még sok lépés kell ahhoz, hogy ez jó legyen – hangsúlyozta Szemán Ákos.
Mészáros Éva, a Pedagógus Szakszervezet helyi elnöke szerint is elégedett a tanárok nagy része a béremeléssel. Szerinte a szakképzési centrum dolgozói vannak a legjobb helyzetben, ott a kezdők fizetése is jelentősen emelkedett. Egyházi iskolákból, például a Bethlenből viszont többen panaszkodtak, hogy a beígért 32 százalékos emelés helyett még 20 százalékot sem kaptak.
A kitűzött cél, a diplomás átlagbér 71,8 %-ának eléréséhez azonban szerinte is hosszú út vezet még. (Az előzetes kalkulációk szerint a diplomás átlagbér bruttó 936 513 forint lesz 2024-ben, a 71,8 százalék eléréséhez a pedagógus átlagbérnek legalább 672 416 forintra kell emelkednie.) Elmondta, továbbra is nyitott kérdés a túlórák kifizetése, vagy az oktatási rendszer olyan problémáinak megoldása, mint a tanárok leterheltsége, és a diákok túlterheltsége. „Attól félek, meglesz még ennek a böjtje”- fogalmazott.