Jogállamiságból elégtelen, világszinten 73. helyen kullogunk

Lesújtó a jogállamiság helyzete Magyarországon, az Európai Unió sereghajtúi lettünk. Magyarország a 73. helyen áll a 142 országot felvonultató listán.

Idén is közzétette a World Justice Project (WJP) azt a jelentést, amelyben aszerint rangsorolják a világ országait, hogy mennyire tartják tiszteletben a jogállamiságot. A WJP adatai szerint a jogállamiság helyzete a vizsgált országok többségében (57 százalékában) romlott. A negatív tendencia már hetedik éve tart, és a WJP szerint különösen aggasztónak számít az autoriter trendek erősödése szerte a világban.

A szervezet a jogállamiság állapotát nyolc szempont alapján értékeli, ebből hétben (a kormányhatalom fékjei, a korrupció hiánya, a kormányzati átláthatóság, a törvények betartatása, a polgári jogok érvényesülése, a büntető igazságszolgáltatás és az alapvető jogok) a globális átlag alatt teljesített Magyarország, és csak egynél (közbiztonság) sikerült megugrani azt. 

Magyarország a 142 tagú lista 73. helyén áll, közvetlenül Panama mögött (ebben nincs változás a két évvel ezelőtti adatokhoz képest). Az ország jogállamisági pontszáma tavaly óta 0,51 ponttal csökkent, ugyanakkora mértékben, mint a Magyarországot követő két helyezetté, Trinidad és Tobagóé, illetve Srí Lankáé.

Az összes vizsgált ország közül Dániában a legjobb a jogállamiság helyzete, utána Norvégia, Finnország, Svédország és Németország következik, csakúgy, mint tavaly. A lista utolsó helyén Venezuela található, ennél valamivel jobb a jogállamiság Kambodzsában, Afganisztánban, Haitin és Mianmarban.

Fotó forrása: qubit.hu

jogállamiságMagyarországWorld Justice Project