Január végén olyat láthatunk, amit legutóbb a neandervölgyi emberek

Hamarosan olyan látványban lehet részünk, ami csak 50 ezer évente történik meg. Egyelőre túl távol van tőlünk, hogy látható legyen szabad szemmel, csak távcsövekkel megfigyelhető, de január végén, valamint február elején szabad szemmel is láthatóvá válhat a C/2022 E3 (ZTF) nevű üstökös – számolt be róla az Időkép.

Az üstökös január 12-én lesz legközelebb a Naphoz, ekkor körülbelül 166 millió kilométer távolságra lesz központi csillagunktól, majd február 1-én kerül legközelebb bolygónkhoz. Viszont biztonságos távolságban fog elhaladni a Föld mellett, ugyanis nagyjából 44 millió kilométerre lesz bolygónktól, amikor legközelebb kerül hozzánk – írja az IFLScience alapján az Időkép.

A Hold miatt nehézkes lehet az égi vándor megfigyelése, de január 20-ától kistávcsővel, vagy binokulárral már könnyedén megfigyelhető lesz.

A kaliforniai Zwicky Transient Facility számításai szerint az üstökös nagyjából 50 ezer év alatt ér körbe a Nap körüli elnyújtott pályáján, így legutóbb a neandervölgyi emberek láthatták az objektumot a csillagos égen.

csillagászatidőképjanuárüstökös