A kötelező akciózással ,,a kormány letörte, majd alacsony szintre szorította a háborús inflációt” – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kedden. Mivel ,,az intézkedés elérte célját”, így július 1-től ezt kivezetik, de az online árfigyelőt tovább működtetik.
A kötelező akciózást a kormány a ,,háború és az elhibázott szankciók okozta inflációs-sokk leküzdése, a családok és a nyugdíjasok védelme érdekében” 2023. június 1-jétől a Nemzetgazdasági Minisztérium javaslatára vezette be.
A kötelező akciózás mértéke 20 termékcsoport esetében – az akciózást megelőző 30 napban alkalmazott legalacsonyabb árhoz képest – 10 százalékról legalább 15 százalékra emelkedett. Továbbá a kötelező akciózási szabályok kiterjesztésre kerültek a korábbi 8 árstopos termékfajtára, amelyeket beszerzési áron, illetve ezek közül heti rendszerességgel legalább 2 termékfajta esetében valamennyi terméket a beszerzési árhoz viszonyítva minimum 15 százalékkal olcsóbban kellett kínálni.
Az intézkedésnek köszönhetően olyan alapvető élelmiszerkategóriák termékeit vásárolhattuk meg olcsóbban, mint például a baromfihús; tej, tejföl és helyettesítői; sajt; kenyér; péksütemények; száraztészta, rizs; friss gyümölcs; friss zöldség.
A kormány az inflációs folyamatokat, valamint a kapcsolódó intézkedés-rendszert vizsgálva megállapította, hogy a kötelező akciózás elérte célját, ugyanakkor a kiskereskedelmi szereplők közötti fokozott versenyt továbbra is fenn kell tartani, mert az a családok érdekeit szolgálja.
Így 2024. július elsejétől kivezetik a kötelező akciózást, míg a verseny támogatása érdekében folytatják az online árfigyelő rendszer működtetését – összegezte az NGM közleménye.