Immár a második fánkmustrát rendezték meg ma Vásárhelyen, a farsangi télbúcsúztató részeként.
– Még a nagymamámtól tanultam a fánk receptjét: sárgabarack lekvárral töltöttem és minden házi benne – mondta Szatmári Jánosné, aki azt is elárulta, hogy odahaza állandóan sütöget, mert 7 unokája van. – Tavaly előtt már neveztem, tavaly nem, de most ismét, hogy kipróbáljam magam – fűzte hozzá.
Akadt dolga a szakértő zsűrinek, ha el akarta dönteni, mely fánkok a legfinomabbak, a benevezettek közül. Persze a végén el is döntötték. Addig azonban a lekváros-, szalagos- hagyományos és különleges fánkokat kellett pontozniuk. Végül – a kibuggyanó töltelékek, s a fánkokat borító lekvárt vagy a bennük lévő tölteléket, a sütés után rajta maradt olajat is legyűrve, ez is sikerült.
– A bírálat legfőbb szempontja most is az volt, hogy ki miből és hogyan készítette el a farsang egyik legfontosabb süteményét, a fánkot, melynek sokféle típusa van, így a zsűritagok szempontjai is mindegyiknél mások. A legfontosabb az, hogy könnyű legyen és át is legyen sütve. A kinézete nagyon fontos, de még fontosabb, milyen az íze, az állaga, mennyire tapad és hogy ne ússzon a zsírban -árulta el Csáki Zsolt gasztroblogger. Segítéségére volt ebben Benczúr Sándor mestercukrász, Benkő László, a vásárhelyi gasztroirodalom kitalálója és művelője, Mucsi Imre professzor, aki minden évben segíti a zsűrit tapasztalatával.
A zsűri két kategóriában értékelte a fánkokat: a hagyományosban és a különlegesben.
Kosztolányi Ferencné hagyományos és különleges fánkkal is nevezett a mustrára, az utóbbit birssel töltötte meg és csokimázzal öntötte le. – Fél liter tejet, két-három deka élesztőt, öt deka vajat, öt deka porcukrot és egy csipet sót kevertem a liszthez, majd duplájára kelesztettem. Pihentetés után szaggattam, majd ismét pihentettem, ezután forró olajban sütöttem ki. Az egyik oldalát fedő alatt, a másikat szabadon – sorolta.
Kátainé Kovács Éva viszont különleges, rózsafánkkal lepte meg a zsűrit: – Kelt tésztát mindenki tud, azt nem akartam és sérült volt a nagyanyámtól örökölt forma, így a világháló kerestem egy autentikus, de a megszokottól eltérő formát. A különlegessége, hogy az egész egyben van, egyszerűbb a sütése, fél óra alatt elkészül. bionarancshéjjal és porcukorral ízesítettem – árulta el.
A fánkmustra végeredményét a lovas-kutyás jelmezes felvonulás után hirdették ki.
A hagyományos kategóriában indulók sorrendje: 1. Angyal Anikó, 2. ICS Fürjészet, 3. Kosztolányi Ferencné, 4. Szatmári Jánosné, 5. Fejes Imréné.
A különleges kategóriában indulók sorrendje: 1. Czeller Éva (lekváros, burgonyás édes), 2. Kátainé Kovács Éva és (holtversenyben) Berecki Jánosné 3. Kosztolányi Ferencné, 4. Czeller Éva (olaj nélkül, sütőben sütött), 5. Czeller Éva (cigány vagy egér fánk).
Minden nevező emléklapot kapott, a legjobb fánkok készítői erőfeszítéseit pedig gasztronómiával kapcsolatos díjjal ismerték el.