Először Hódmezővásárhelyen mérettethették magukat az ország gazdásztanulói. Tíz csapat, köztük helyi tanulók versenybe szálltak.
Idén első alkalommal, hagyományteremtő szándékkal rendezték meg az Agrárszakképző Intézmények Országos Gazdászversenyét szeptember 24-én, Hódmezővásárhelyen, a XXVIII. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napokon. A megmérettetésen résztvevő diákok előtt a Farkas Sándor miniszterhelyettes úgy fogalmazott: a versengés nagyszerű alkalom arra, hogy a tanulók megmutassák tudásukat, rátermettségüket. – Az a kép él sokakban, hogy idős emberek művelik ezt a szakmát. Most fordulat, váltás következik az agráriumban, újabb technológiai forradalom: a precíziós és digitális technológiák elterjedése. Az óriási váltást a fiatalok segítik, ugyanis ők a digitális kor gyermekei – mondta az agrártárca képviselője.
A szervezőket méltatva a miniszterhelyettes hangsúlyozta: Hódmezővásárhelyen jelen van a magyar mezőgazdaság színe-java, a szakma öregjein túl a fiatalok is, akik a rendezvény nyilvánossága előtt bemutathatják megszerzett tudásukat. Magyarországnak szüksége van a tudásukra, a fejlődésre való nyitottságukra.
A verseny ráirányítja a figyelmet a képzés fontosságára – mondta a megnyitón Horváth József, az Alföldi Agrárszakképzési Centrum főigazgatója. Ismertette: tíz csapat vesz részt a megmérettetésen, a következő településekről: Abaújszántó, Csorna, Gyomaendrőd, Győr, Hódmezővásárhely, Kiskunfélegyháza, Pécel, Putnok, Szekszárd, Vác. A verseny 50 kérdése felöleli az agrárgazdaságot és kicsit átvezet a 21. századba – ezt már Jakab István, az Országgyűlés alelnöke, a verseny zsűrijének elnöke mondta. A gyakorlati kérdéseket különösen izgalmasnak nevezte, és reményét fejezte ki, hogy a jövő szakoktatói ott vannak közöttük.
A diákok nemcsak összemérték erejüket, de összetartozást és közösségi élményt is átélhettek. A verseny jó hangulatban zajlott, a diákok a feladatok során számot adtak tudásukról, a kiállított modern eszközökről is adatokat gyűjtöttek, valamint ügyességüket rátermettségüket is bizonyították. Az Alföldi Agrárszakképzési Centrum a verseny megszervezésével is hozzájárult az élményalapú oktatás és a mezőgazdasági szakmák népszerűsítéséhez. Az első helyezett az Északi ASzc Serényi Béla Mezőgazdasági Technikum és Szakképző Iskola (Putnok) lett.