Az utóbbi napokban, teljes joggal sokakat érdeklő téma volt a hódmezővásárhelyi játszóterek állapota, ugyanis az Európa-parkban a játszótéren baleset történt, mert az egyik kötélhágcsót tartó egyik sodrony csavarja eltűnt, akárcsak 2017-ben. A polgármesteri hivatal közleményt adott ki az ügyben.
Ebben azt írják, Hódmezővásárhelyen több mint 40 játszótér van. Legutóbb 2017-ben történtek minősítések. A játszóterek felének most járt le a minősítése, másik felének 2022-ben fog. Az egyidejűleg nagy esetszámban lejáró minősítések okozta esetleges bezárások elkerülése érdekében a jövőben a minősítéseket több részre osztva, szakaszosan fogják végeztetni, jellemzően tavasszal és ősszel, így elkerülve a szünidei fokozottabb igénybevétel akadályozását.
Az uniós előírások miatt tavaly jelentősen szigorodtak a minősítések feltételei. Az önkormányzat idén is időben elvégeztette azon játszótéri eszközeinek időszakos ellenőrzését, melyek esetében a kiadott (korábban 4 éves időtartamra szóló) engedélyek lejártak.
Korábban a minősítő szervezetek a játszótéri eszközöket megfelelő, részben megfelelő és nem megfelelő kategóriába sorolták. A módosítást követően a részben megfelelő kategória kikerült a jogszabályból, így az ebbe a kategóriába eső játszóeszközeink egy része automatikusan nem megfelelő kategóriájú besorolást kapott. A jogszabálynak való megfelelésre, valamint a gyermekek biztonságára való tekintettel a 18 érintett játszóteret ideiglenesen lezárták, kijavításukig azokat nem szabad használni.
A jelenleg lezárt játszóterek a következők:
- Csalogány utcai,
- Dobó Katalin utcai,
- Eszperantó utcai,
- Európa Park játszótere,
- Éva utcai,
- Hódtói utcai,
- Kaszap utcai,
- Kistópart utcai,
- Kutasi úti,
- Mester utcai,
- Népkerti,
- Rudnay Gyula utcai,
- Ormos Ede utcai,
- Serháztéri,
- Somogyi Béla utcai,
- Széchenyi téri,
- Szél utcai
- és a Mártélyi játszótér.
A hibák a legtöbb helyen nem életveszélyesek, írják, csak ehető festékkel kell lefesteni a játszótéri elemeket, vagy a megváltozott paramétereket kell igazítani. Így például:
• egyes a hinták ülőkéjét feljebb kell tenni 20 cm-el
• két állásos libikókákat kell elbontani.
• a 4-5 éves nagyrugós elemek pedáljának hosszúsága sem felel már meg az új szabványoknak.
Legnagyobb sajnálatukra ugyanez vonatkozik a Mártélyon lévő szabadtéri és az összes ún. „művész” játszótérre is, mivel azok egyedi, tehát nem szabványos faragott játszóeszközök, már nem kaphatnak minősítést. A minősítési hibák nagy része a jogszabályváltozásból ered.
A régebbi, nem szabványos játszóeszközöket el kell bontani és helyette új, gyári szabvány szerinti eszközöket kell telepíteni. A korábbi gyakorlat szerinti egyedi minősítést sem kaphatják már meg a játszóeszközök függetlenül attól, ha akár milliós nagyságrendű felújításon estek is át.
A város művész-játszótereit tehát mind el kell bontani.
A kötelező speciális követelmények szerinti eszközjavítások, pótlások, átalakítások miatt önkormányzat gyorsított beszerzési eljárást fog lefolytatni és remélhetően a jövő hét második felében már elkezdhetnek a karbantartó munkálatok.
A gyorsított eljárást lehetővé teszi, hogy a minősítések lejárta előtt már folyamatban volt számos játszótér felújítási munkálata. A leendő nyertes vállalkozó hitelesített állapotban adja majd át a játszótereket. Az új elemek beszerzése nemzeti közbeszerzési eljárás keretében történhet meg. Az önkormányzat tapasztalata szerint ennek átfutási ideje mintegy 3 hónap. A játszótereket elkészülésük sorrendjében, folyamatosan nyitják majd meg.