A legidősebb versenyző 86, míg a legfiatalabb alig 10 éves volt a szombat délelőtt Vásárhelyen rendezett XXXI. Tóth Antal Sakk Emlékversenyen, melyet 7 fordulós svájci rendszerben bonyolított le a Pákozdy Ferenc Sakk Sport Egyesület.
– 7 éves voltam, amikor a sakk elkezdett érdekelni. Azóta van már két arany és egy ezüst érmem. A sakk nekem izgalmas és nyugtató is egyben – mondta Tajcs Pisti, akit apukája tanított meg sakkozni, de az anyukájával kezdett el játszani. Azt mondta, addig jutott, hogy az osztályában már senki sem akar vele leülni sakkozni, mert mindenkit legyőzött. – Nehezen találok jó ellenfelet az iskolában. Most megpróbálok egy kupát szerezni.
A többség előnevezésen jelezte a versenyen való részvételi szándékát, de akadt, aki a helyszínen, azaz a Rapcsák András Sakkteremben tette ezt meg. Míg a beosztások, azaz a korosztályonkénti párosítások készültek, a versenyzők egy része máris a sakktáblák elé ült, hogy bemelegítsen egy kicsit. A mezőny harmada más városokból érkező sakkrajongó volt.
– Az emlékverseny névadója, a tehetséges sakkozó, ifj. Tóth Antal – 1990-ben egy motorosbalesetben hunyt el, az emlékversenyt, mely a város legrégebbi sakkversenye, édesapja – id. Tóth Antal, mint fő támogató – hozta létre. A versenyt a Pákozdy Ferenc Sakk Sport Egyesület és a Radnai József Alapítvány rendezi – mondta Ábrahám Zoltán, a verseny egyik szervezője, a Pákozdy Ferenc Sakk Sport Egyesület alelnöke.
Tóth Antal azt mondta, hogy kellemes dolog, hogy évről évre megemlékeznek ezzel a versennyel a kisfiáról, aki kiskorától haláláig sakkozott. – Először én tanítottam játszani, majd elvittem az Ifjúsági Házba, ahol felkarolták a sakkozók, többek közt Krajcsovics Lajos, valamint a két nemzetközi nagymester: Grószpéter Attila és Tolnai Tibor. Még a lakásunkban is zajlottak a játszmák, az egyik szobánkban pingpong-, a másikban sakkasztal volt – idézte fel emlékeit. – Ez a sport küzdelemre, lényeglátásra tanít. Az 1970-es években hatalmas sakkélet zajlott Vásárhelyen. Három csapat is volt, és mindhárom indult a megyei bajnokságon is. Ma már toborozni kell a gyerekeket, igaz mintha egy kicsit feléledne ez a sportág.
A 86 esztendős, Orosházáról érkezett Váczi Sándor is fekete-fehér tábla elé ült, a legidősebb versenyzőként: – A sakk és a kerti munka tart fiatalon – árulta el. Sanyi bácsi 13 éves korában, azaz 1953-ben kezdett el sakkozni. – Abban az időben hetenként megjelent a Pajtás újság, amiben volt sakkrovat is, ami nagyon érdekelt. De a különféle sakkversenyek könyveit is olvasgattam.
Sanyi bácsi a Moszkvai Rádió magyar nyelvű adását is hallgatta, melyben a világbajnokságot végeredményét is meg lehetett tippelni. Az egyiket eltalálta, s akkor azt az ígéretet kapta, hogy küldenek neki egy pont olyan sakk-készletet, amilyennel a szovjet világbajnok is játszik. Ezt azonban végül hiába várta, de képeslapokat éveken át rendszeresen kapott még a rádiótól.
Az eredmények:
A felnőtt mezőnyben a szegedi Marjanovics György győzött 5,5 ponttal a lehetséges 7-ből.
A legjobb ifjúsági játékos fia, Marjanovics Alex lett 5 ponttal. A legeredményesebb vásárhelyi játékos címét Borsi Imre nyerte, senior kategóriában Mihály Jánosé lett a kupa.
Mivel a verseny elsősorban az ifjúsági játékosok fejlődése érdekében jött létre, a kiírás értelmében a fődíjat a hódmezővásárhelyi Megyaszai Balázs nyerte, aki szinte végig vezette a mezőnyt, s ugyancsak 5,5 pontot szerzett. A versenyen díjazták a fiatalabb tehetségeket és a női versenyzőket is.