Hogyan védekezzünk a csalók ellen?

Olvasónk jelezte, hogy országszerte visszaélnek az általa nyújtott szolgáltatással, és különösen időseket vezethetnek félre a csalók. Egy pécsi példát említett, ahol a szélhámosok 700 ezer forintot számláztak ki, ráadásul fenyegetőztek is. Ott az ügy végül a rászedett néni felnőtt gyermekeinek és a közös képviselőnek köszönhetően végül szerencsésen megoldódott. De mit lehet tenni, hogyan kerülhető el, hogy csalás áldozatai legyünk? A Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőr-főkapitányság Kommunikációs osztálya praktikus és hasznos tanácsokkal látott el bennünket.

Olvasónk egy olyan szolgáltatást nyújt Vásárhelyen, amelyet sokan mások is az országban. Aggódva hívta fel figyelmünket egy Baranya vármegyében történt esetre, amikor csalók éltek vissza a szolgáltatás nyújtásával, és majdnem bezsebeltek 700 ezer forintot egy egyedülálló nőtől. Szerencsére a közös képviselő a nő hozzátartozóinak köszönhetően közbelépett, így a szélhámosok ellen már a feljelentés is megtörtént. Olvasónk egyrészt az idősekért aggódik, másrészt attól is tart, hogy vállalkozására rossz fényt vet egy ilyen jellegű csalás.

Vásárhelyen az utóbbi időben nem történt ilyen, de sokszor lehetett olvasni, hogy lakosok csalás áldozatai lettek. Arra voltunk kíváncsiak, hogyan előzhető meg a jelenség, illetve ha áldozatokká váltunk mi a teendő.

A Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőr-főkapitányság Kommunikációs osztálya rendkívül segítőkészen összeállított egy praktikus és hasznos tanácsokat tartalmazó sorvezetőt, ami alapján elkerülhetjük, hogy csalás áldozataivá váljunk. Íme:

A csalók gyakran valamilyen csábítónak tűnő ajánlattal (kedvezményes vásárlás, nyeremény, ajándék), esetleg segítségkéréssel (rosszullét, baleset, elvesztett pénz stb.) keresik fel – sokszor már előre kiszemelt – áldozataikat, kihasználva azok jóhiszeműségét, segítő szándékát. Legyen egy ajánlat bármilyen kecsegtető, egy történet bármennyire hihető, azt mindig egészséges gyanakvással érdemes kezelni.

A szolgáltatók munkatársai sorszámozott, arcképes igazolvánnyal rendelkeznek, melyet felszólítás nélkül fel kell mutatniuk. Amennyiben mégsem teszik meg, kérje, hogy igazolják magukat!

Szolgáltatás igénybevételénél (pl. épületkarbantartás, javítási munkálatok stb.) részesítsék előnyben a megfelelő elérhetőséggel rendelkező, leellenőrizhető cégeket, vállalkozásokat!

A megelőzés érdekében az ismeretlen személyeket lehetőleg a kerítésen, a bezárt bejárati ajtón vagy a kaputelefonon keresztül kérdezzék meg jövetelük okáról, és csak állításuk valóságtartalmának (akár telefonon, interneten történő) ellenőrzése után nyissanak ajtót! A lakásban ne hagyják az idegeneket egyedül!

Házaló árusoktól vásárolni nem biztonságos, hiszen a későbbiekben már nincs lehetőség reklamációra, cserére.

Az ingatlanok, vagyontárgyak védelmére is figyelni kell! Növeljék otthonuk biztonságát megfelelő zárak, biztonsági berendezés felszerelésével!

Postaládára, bejárati ajtóra elég vezetéknevet kiírni. (Kerülje az „özvegy” „doktor” kiírását, mert ebből következtethetni lehet anyagi viszonyaira, vagy arra, hogy egyedül él.)

Ha valaki az Ön gyermekeként / unokájaként, vagy annak megbízásából kér anyagi segítséget, és nem biztos a hívó fél személyében, tegyen fel ellenőrző kérdéseket, illetve tegye le a telefont és hívja fel a hozzátartozóját, vagy a 112-es segélyhívó számot!

Telefonon senkinek ne adjon meg személyes adatokat! Ne töltsön le applikációt, ne végezzen banki utalást a hívó fél kérésére akkor sem, ha az banki ügyintézőként mutatkozik be!

Az internet napjainkban már minden korosztály életében kiemelt szerepet tölt be. Számtalan előnye mellett, használata komoly veszélyeket is jelenthet. Az ún. romantikus csalás olyan bűncselekmény-kategória, mely inkább az idősebbeket érinti. A csalók a kibertérben is mindent elkövetnek, hogy megtévesszék kiszemelt áldozataikat. Többek között az online párkeresőkön, közösségi oldalakon is előszeretettel böngésznek, a kiszemeltekkel pedig üzenetben, SMS-ben, e-mailben veszik fel a kapcsolatot.

Legyen gyanús:

-Ha valaki üzeneteiben az esetleges helyesírási hibák, magyartalan megfogalmazás mellett sok az üres általánosság.

-Hamar a lényegre tér, közli, hogy hivatalos ügy lebonyolításához vagy családi probléma megoldásához pénzre van szüksége. 

Hogyan előzheti meg, hogy áldozattá váljon?

-Csak a legszükségesebb információkat ossza meg magáról a közösségi médiában és a párkereső oldalakon!

-Keressen rá az interneten az illető fotójára és profiljára, nézze meg, szerepel-e más oldalakon is! Ha szükséges, az ellenőrzéshez kérje családtagjai, ismerősei segítségét!

-Legyen óvatos, ha pénzt kérnek Öntől! Soha ne küldjön pénzt, ne adja meg bankkártya vagy online banki adatait, és ne küldjön másolatot okmányairól!

Amennyiben becsapták, jelezze azt az oldal üzemeltetőjénél, tiltsa le az illetőt, tegyen feljelentést a rendőrségen! A téma kapcsán további részletes és naprakész információkért érdemes felkeresni a www.kiberpajzs.hu oldalt.

csalók ellenCsongrád-Csanád Vármegyei Rendőr-főkapitányságtanácsok