A sikeres pályázók nagyobb részével ma írta alá a támogatói szerződést a polgármester. A képen a Klauzál utca 7. szám alatti ház látható.
A korábbi kétszázról négyszázkilencvenötre gyarapodott a helyi védelem alatt álló épületek száma, melyek karbantartását, rekonstrukcióját támogatja a város, erre az idei költségvetésben 15 millió forintot különítettek el. Az önkormányzat felhívására pályázatot nyújthattak be a helyi védettség alatt álló vagy történeti épületek tulajdonosai az ingatlanok elsősorban utcafronti, tehát településkép szempontjából meghatározó részének felújítására. Az önkormányzat utófinanszírozású, vissza nem térítendő támogatást nyújtott a kedvező elbírálásban részesülő pályázóknak. A cél, hogy segítsék a tulajdonosokat az állagmegóvási kötelezettségük teljesítésében. A támogatás mértéke, nyílászáró-felújítás esetében maximum 65 százalék lehet, egyéb munkáknál 50 százalék, a maximum összeg pedig bruttó 5 millió forint.
Nyolc pályázat érkezett az önkormányzat felhívására. A következő épületekre kaptak támogatást a tulajdonosok: a Kölcsey utca 17. szám alatti épület 1,5 millió forintot, a Kistópart utca 22/A. tulajdonosa valamivel több mint 2,5 milliót, a Jókai utca 19. szám alatti ingatlanra csaknem 2,5 milliót költhetnek, a Klauzál utca 7. szám alatti épület tulajdonosa 2,5 milliót kap, az Andrássy út 27. szám alatti ingatlanra 450 ezer forintot fordít a város, a Zrínyi utca 5. szám alatti 1 milliót, az Andrássy út 33. másfél milliót, a legtöbbet pedig a Malom utca 15–17. szám alatti ingatlannak ítéltek meg, 3 milliós támogatást kap tulajdonosa.
Képeinken néhány a most támogatott épületek közül:
Ebből három a református egyház tulajdona, ők – bár nem tudtak részt venni a mai támogatói szerződéskötésen, de Bán Csaba lelkész és Elek András főgondnok a közgyűlésnek írt levélben köszönték meg a kapott pénzt.
Négyen azonban jelen voltak, így Erdei Andrásné (Andrássy út 27.), Farkas Nelli (Kistópart utca 22/A.), a Marsó Kft. képviseletében / (Jókai utca 19.) és Csengeri Andrásné (Kölcsey utca 17.) látták el kézjegyükkel a támogatói szerződéseket.
– 2014-ben történt a Jókai utca 19. szám alatti régi épület első felújítása, ami inkább csak amolyan ráncfelvarrás volt – árulta el Tóth János. Hozzátette: azóta az időjárás miatt megrongálódott a tetőszerkezet, s a talajvíz miatt megdőlt a vályogépület hátsó fala és egy közbeeső falazat is. Ezeket javítják ki. A hátsó falat teljesen elbontották és új alapozásra építették az újat, kijavították a tetőt, s a közbeeső fal talajvíz elleni szigetelését is megoldották. Már csak a külső nyílászárók fedőmázolása van hátra. – Olyan állapotban volt az épület, hogy ezt a telet nem mertük megkockáztatni a közel ötmillió forintos felújítása nélkül. Ehhez kaptuk a közel két és félmilliós támogatást a várostól – tette hozzá.
Farkas Nelli, a Kistópart utca 22/a. számú egykori vasutasház tulajdonosa elmondta, hogy a vásárhelyi téglaépületen legfőképpen az egyedi nyílászárókat újítják fel az elnyert támogatásból. – Ezen kívül víz elleni szigetelést kap az épület, mely nagy része már elkészült és a teljes klinkerburkolat fugázását is elvégezzük belőle.