Hatodjára vonultak a busók Vásárhelyen – videóval

A hagyományokhoz híven idén is megtartották a mohácsi busók szokásos felvonulásukat városunkban. Az álarcot viselő, birkabőrbe öltözött férfiakat, és a népviseletbe bújt asszonyokat ezúttal is több százan kísérték végig a Csúcsi Olvasókörtől a Szent István térig, ahol a táncosok produkciója után szimbolikusan elűzték a telet, vagyis elégették a kiszebábot.

Kereplőkkel, tülkökkel, kolompokkal felszerelkezve, ijesztő álarcban és báránybőrbe burkolva gyülekeztek szombaton kora délután a Csúcsi Olvasókör épülete előtt a Mohácsról hozzánk érkező busók. Elkísérte őket egy másik csoport is, szintén Mohácsról jöttek a sokac (Baranya megyei horvát – a szerk.) asszonyok, látványos, díszes népviseletbe öltözve. A sok-sok vásárhelyivel kiegészült kereplő-tülkölő tömeg rendőri felvezetéssel vonult egészen a Szent István térig, ahol időről időre egy tekerős légvédelmi sziréna is felhangzott, és persze nem maradt el a mediterrán hangulatú kóló sem.

– 21-en érkeztek idén is a Mohácsi Polgárok Olvasókörének tagjai és a sokac lányok – tudtuk meg Kis Imrénétől, az olvasókör vezetőjétől, aki hozzátette vannak a busók közt vásárhelyi kötődésűek, ketten itt születtek. A mohácsi olvasókörrel kialakult barátság már több mint harmincéves múltra tekint vissza, január utolsó szombatján pedig 2019 óta – a covid évét kivéve – minden alkalommal eljöttek, hogy megtartsák látványos felvonulásukat a vásárhelyiek örömére.

– „Busójárás„-nak ezt a felvonulást egyébként nem nevezhetjük, hiszen olyan csak Mohácson lehetséges, mivel hungarikum. A télbúcsúztató népszokás, amely Európa számos területén megtalálható, egyúttal termékenységi ünnep is – magyarázta Kornél, az egyik mohácsi busó, aki egy kicsit a mondai háttérbe is beavatott: a legenda szerint a törököket úgy űzték ki Mohácsról, hogy az új-mohácsi szigetvilágból csónakokkal átkeltek a birkabőrbe öltözött busók, akik famaszkokkal, kereplőkkel, kolompokkal ijesztették el a törököt. Hozzátette: Bulgáriában, Franciaországban is hasonlóan birkabőrbe öltöznek, ott is télbúcsúztató, tavaszköszöntő esemény, de a hangsúly a termékenység-ünnepen, az új megszületésén, a jó termés előkészületein van.

– Mohácson szinte öröklődik a busó-lét, ott, amikor elkezdődik a busójárás, akkor a házaknál összeülnek, főznek, esznek, majd a délutáni nagy felvonulásra kicsik, nagyok, öregek, fiatalok mennek. A „busójárás” levédett kifejezés, 2009 óta az UNESCO-világörökség részét képezi, ezért csak a mohácsit lehet így nevezni – válaszolta kérdésünkre az esemény egyik főszervezője, Galambos Kornélné.

A gyönyörű napsütéses délutánon a színes-hangos-zenélő vidám menet a Szent István térre vonult, ahol már sok helyi várta őket. A Kankalin Néptáncegyüttes zenés forgataggal köszöntötte a mohácsi vendégeket, majd Márki-Zay Péter ezekkel a szavakkal üdvözölte a tömeget:

Évek óta visszatérően mindig sok érdeklődő van, az időjárás is rendkívül kedvező, minden adott ahhoz, hogy jól érezzük magunkat, ha talán kicsit korai is – de a klímaváltozással mégsem – búcsúztatni a telet.

Végül a közönség soraiból is sokan – főleg gyerekek – beálltak a közös kólóba, miközben a háttérben a kiszebábot meggyújtva űzték el szimbolikusan a telet.

busójárásbusókfelvonulásGalambos KornélnéKis ImrénékiszebábkólóMárki-Zay PéterMOhácsi Polgárok OlvasóköresokacVásárhelyvásárhelyi hírek